Technologia

Szybkie prototypowanie – projektowanie i wytwarzanie części motoryzacyjnych

Szybkie prototypowanie

W branży motoryzacyjnej budowa prototypu jest warunkiem koniecznym, by możliwe było uruchomienie regularnej produkcji części do samochodów. Podczas budowy prototypu inżynierowie po raz pierwszy wprowadzają w życie swoje pomysły i mogą przekonać się, czy zaprojektowane części spełniają założenia projektowe. Niestety proces powstawania prototypu bywa kosztowny, dlatego firmy chętnie korzystają z nowoczesnego rozwiązania, jakim jest szybkie prototypowanie.

Co to jest prototyp?

Mianem prototypu określa się pierwotne, najwcześniejsze urządzenie, powstałe w celu zademonstrowania jego wyglądu i działania, nierzadko również przeprowadzenia testów wytrzymałościowych. Prototyp nie musi wyglądać dokładnie tak, jak produkt docelowy. Niekiedy prototypy buduje się po to, by sprawdzić jakąś jedną cechę produktu. Jeśli wynik testów nie jest pozytywny, do projektu wprowadza się poprawki, a następnie buduje kolejny prototyp i tak do momentu, aż uda się zbudować zadowalający inżynierów prototyp. Wówczas można przystąpić do budowy finalnego urządzenia, a w przypadku branży motoryzacyjnej – części samochodowych.

Proces budowy prototypu

Budowa prototypu może odbywać się z wykorzystaniem różnych metod, ale zawsze zgodnie z dokumentacją. Zasadniczo prototypy powstają na liniach produkcyjnych (np. w technologii skrawania lub wytrysku), co niestety jest zabiegiem dość kosztownym – budowa prototypu nierzadko pochłania sporą część nakładów przeznaczonych na zaprojektowanie nowych części maszyn, urządzeń czy pojazdów. Aby uniknąć tak wysokich wydatków, inżynierowie coraz chętniej sięgają po techniki symulacji komputerowej oraz szybkie prototypowanie.

Na czym polega szybkie prototypowanie?

Projektowanie i wytwarzanie części samochodowych nie może odbywać się z pominięciem etapu budowy prototypu. Ale prototyp nie musi powstawać na obrabiarkach, a przynajmniej nie w każdym przypadku. Jeśli nie jest konieczna precyzyjna obróbka skomplikowanych elementów na maszynach sterowanych numerycznie, do badań i testów można wykonać prototyp powstały w technologii przyrostowej, czyli na drukarce 3D.

Szybkie prototypowanie w branży motoryzacyjnej

W tej chwili szybkie prototypowanie staje się nieocenionym narzędziem w rękach każdego konstruktora, a szczególnie inżynierów biorących udział w pracach projektowych i procesach produkcyjnych, prowadzących do pozyskania wysokiej jakości części samochodowych. Zaawansowane systemy komputerowe są podstawowym narzędziem instruktora-konstruktora, który za ich pomocą może szybko przygotować trójwymiarowe modele fizyczne na podstawie trójwymiarowego modelu 3D CAD. Szybkie prototypowanie wykorzystuje przede wszystkim procesy  kształtowania modelu przez przyrost materiału (drukowanie 3D).