Technologia

Szybkie prototypowanie PCB – proces budowy

prototypowanie PCB

Produkcja urządzeń elektronicznych przebiega wieloetapowo. Niewielu producentów decyduje się na uruchomienie produkcji masowej, jeśli wcześniej nie stworzy i nie przetestuje prototypu, bo takie działanie wiąże się z ogromnym ryzykiem. Dlatego też przed podjęciem współpracy z firmą wykonującą obwody drukowane, producent elektroniki robi rozeznanie i sprawdza, czy dana firma oferuje szybkie prototypowanie PCB, a zatem realizuje nie tylko duże zamówienia, ale również jednostkowe.

Proces budowy prototypu

Przyjęło się uważać, że prototypowanie, czyli proces budowy prototypu, jest działaniem kosztownym i czasochłonnym. Mimo iż zależy nam na pozyskaniu jednej płytki PCB, produkująca ją firma musi otrzymać całą dokumentację produktową, dokładnie taką samą, jak w przypadku produkcji masowej. Ponadto koszt produkcji jednostkowej jest zwykle wyższy aniżeli koszt wyprodukowania tego samego przedmiotu w ramach produkcji seryjnej. Zwykle nie znaczy jednak zawsze. Szybkie prototypowanie PCB nie musi być wcale droższe niż masowa produkcja PCB, a z całą pewnością umożliwi zademonstrowanie zdolności do budowy urządzenia docelowego.

Prototypowanie PCB pozwala na ocenę, czy możliwe jest połączenie wielu wymagań  w jednym projekcie. Chodzi nie tylko o wymagania producenta elektroniki, który poświęcił czas na przygotowanie projektu płytki drukowanej, ale również o oczekiwania i wymagania rynkowe. Urządzenie elektroniczne produkowane jest po to, by znalazło realne zastosowania.

Prototypowanie PCB i profesjonalne wsparcie techniczne

Producent obwodów drukowanych tworzy prototyp na podstawie otrzymanej dokumentacji, a następnie przekazuje go zleceniodawcy. Samo prototypowanie może być jednak powiązane ze wsparciem technicznym, tj. producent PCB może przedstawić, jak w jego ocenie sprawdzają się wdrożone rozwiązania i zasugerować pewne ulepszenia. Oczywiście są klienci, którzy podobnych uwag słuchać nie chcą, dlatego prototypowanie PCB powinno być usługą elastyczną, którą łatwo można dostosować do wymagań danego producenta elektroniki.

Proces wdrożenia modułu elektronicznego do produkcji masowej jest trudny i czasochłonny, a ułatwić i skrócić może go jak najszybsze przygotowanie prototypu. Prototypowanie PCB pozwala na zweryfikowanie założeń projektowych, przyspieszenie produkcji właściwego produktu oraz ograniczenie ryzyka wprowadzania kosztownych poprawek na dalszych etapach procesu produkcyjnego. Prototypowanie PCB zapewnia klientom szybką, wydajną i opłacalną drogę od prototypu do gotowej płytki PCB, a następnie kompletnego urządzenia elektronicznego.