Porady

Strój wędkarza czyli jak się ubrać

Strój wędkarza

W wędkarstwie najważniejszy jest sprzęt i jego jakość. Tak, to prawda, jednak nie można zapominać i o tym, że wielogodzinne przesiadywanie nad wodą, gdy nie zawsze dopisuje pogoda a warunki na łowisku są trudne, wymaga odpowiedniego ubioru. Zapewni on należytą ochronę i wygodę, więc nie warto o nim zapominać lub spychać go na dalszy plan, uznając że jest całkowicie niepotrzebny. Niestety, mnóstwo początkujących wędkarzy tak właśnie postępuje. Postanowiliśmy zatem przekonać Was do tego, byście zaopatrzyli się w odpowiedni strój wędkarski. Niżej podpowiadamy, w które z elementów ubioru powinniście zainwestować.

  • Ubrania techniczne – stworzone z myślą o najbardziej wymagających. Są dość drogie, ale gwarantują komfort cieplny i wygodę nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych. Naturalnie należy je dobierać uwzględniając aktualną porę roku i mając na uwadze zasobność swojego portfela, bo niektóre zestawy są naprawdę drogie.
  • Obuwie – najlepiej wybierać wygodne i nieprzemakalne. Ten drugi aspekt ma szczególne znaczenie, gdy łowimy ryby metodą spinningową. Warto je wybrać zamiast kaloszy, bo zapewniają większy komfort podczas chodzenia, amortyzują stopę, pozwalają jej oddychać i nie przyczyniają się do powstania otarć. Niestety korzystając z kaloszy czy zwykłych trampek nie możemy na to liczyć.
  • Spodnie – najważniejsze, żeby były wygodne, nie uciskały i były nieprzemakalne. Nad wodą nie trudno o wilgoć, a raczej nikt nie chce spędzać kilku godzin w mokrej odzieży. Lepiej zatem zainwestować w jedną, ewentualnie dwie pary, aby były na zmianę – wtedy łowienie podczas deszczu czy mglistych poranków stanie się o wiele łatwiejsze i przyjemniejsze.
  • Kurtka – to część garderoby, która nie powinna krępować ruchów. Kurtka musi być wygodna i przewiewna, ale jednocześnie powinna świetnie chronić przed zimnym wiatrem, niskimi temperaturami i deszczem. Najlepszą opcją jest zakupienie tej wykonanej z softshell, ponieważ zapewni komfort cieplny podczas silnych wiatrów i siarczystych mrozów. Ponadto musi zajmować mało miejsca i posiadać liczne kieszenie, w których można pochować mnóstwo przydatnych rzeczy np. zapasową żyłkę, haczyki itp.
  • Bielizna termiczna – osoby lubiące łowić ryby wiosną i jesienią, czyli w sezonach gdy temperatury nas nie rozpieszczają, koniecznie powinny zainwestować w bieliznę termiczną. Koszulka, spodenki i skarpety to zestaw obowiązkowy. Ochroni przed zimnem, odprowadzi nadmiar wilgoci, pozwoli skórze oddychać i zagwarantuje maksymalną wygodę, a o to przecież chodzi.
  • Nakrycie głowy – przyda się zarówno w chłodniejsze, jak i upalne dni. W zimne ochroni przed wiatrem, natomiast w cieplejsze przed nadmiarem promieniowania słonecznego, które mogłoby stać się przyczyną udaru cieplnego. Dla osób, które nie lubią tych tradycyjnych proponujemy nieco innego rozwiązanie – czapkę z daszkiem. Gdy temperatury są wysokie można ją nosić samodzielnie, a gdy spadają poniżej zera, można ją zestawić z kominiarką lub specjalnym kominek – wtedy na pewno nie straszne nam będą nieprzyjemne warunki pogodowe.
  • Rękawiczki – podczas wędkowania okazują się równie przydatne jak kurtka, czy obuwie. Nie dość, że zapobiegają otarciom, to dodatkowo chronią dłonie przed przemarznięciem. Pamiętajmy jednak, by nie były zbyt dopasowane, gdyż w innym wypadku będą nam marznąć palce. Powinny zostać zrobione z wytrzymałego, odpornego na przecieranie się materiału. Dobrze też, aby nie były śliskie – wtedy wygodniej będzie nam się trzymało kij.