Lifestyle, Porady

Srebro czy złoto? Jaką biżuterię wybrać?

Luxury gold Jewelry diamond rings with reflection on black background

Biżuteria oferowana w salonach jubilerskich wykonana jest przede wszystkim ze złota lub srebra, rzadziej z platyny i innych cennych metali. Obok tego sporym zainteresowaniem cieszy się stal chirurgiczna, która jest tańsza od szlachetnych kruszców, ale trwała i łatwa w obróbce. Prawdą jest jednak, że zdecydowana większość klientów chce nabyć biżuterię „prawdziwą”, a więc złotą albo srebrną. Która z nich jest lepsza i dlaczego?

Dlaczego złoto jest droższe od srebra?

Na cenę złota składa się wiele czynników. Najważniejsze jest oczywiście to, w jaki sposób pozyskuje się materiał do produkcji biżuterii. Złoto występuje w przyrodzie znacznie rzadziej niż srebro i znacznie trudniej do niego dotrzeć. A skoro praca wymaga większych nakładów, oczywistym jest że towar będzie miał wysoką cenę.

Na wartość złota wpływa również to, w jaki sposób wykorzystywane było w przeszłości. Złoto od wieków stanowi cenny środek płatniczy. Złotem płacono za różnorodne dobra, bo doceniono jego wyjątkową wartość. Nie da się ukryć, że jest to materiał trwały, piękny, a przy tym elastyczny, umożliwiający wytwarzanie najróżniejszych przedmiotów dekoracyjnych i użytkowych, w tym również biżuterii. Biżuteria ze złota zawsze była uznawana za cenniejszą od srebrnej i do dziś przypisuje się jej większą wartość. Nie chodzi jedynie o wartość materialną, ale złoto wręcz idealnie nadaje się do wytwarzania pierścionków zaręczynowych czy obrączek ślubnych. W takich okolicznościach bardzo rzadko wybierana jest biżuteria srebrna.

Salon jubilerski ze złotą i srebrną biżuterią

O ile na specjalne okazje wybiera się często biżuterię złotą, o tyle na co dzień w doborze dodatków do stroju panuje pełna dowolność. Zarówno biżuteria ze złota, jak i srebrna biżuteria, potrafi być naprawdę piękna. Wystarczy odwiedzić salon jubilerski, by przekonać się, jak wiele wzorów biżuterii da się wykonać z obu kruszców. Każdy salon jubilerski ze złotą i srebrną biżuterią dba o to, by produkty były różnorodne i trafiały w gusta różnych klientów. A gusta są bardzo różne – niektórzy wolą biżuterię delikatną, subtelną, inni błyskotki masywne, wyraziste. Niektórzy preferują klasykę, innych zachwycają nowoczesne formy. Niektórzy dobrze czują się w otoczeniu neutralnych barw, inni lubią mocne kolory, dzięki którym cała stylizacja nabiera charakteru.

Srebro czy złoto? Typ urody a kolor biżuterii

Kupując biżuterię dla siebie lub bliskiej osoby, kierujemy się przede wszystkim własnymi upodobaniami. Biżuteria powinna pasować do charakteru i stylu ubioru, czasem również figury, ale przede wszystkim sama w sobie powinna nam się podobać. Obok tego warto poznać swój typ urody i na tej podstawie dobierać błyskotki. Osoby o ciepłym typie urody lepiej wyglądają w biżuterii złotej, natomiast chłodną urodę wspaniale podkreśla biżuteria srebrna. Przykładowo rudowłose kobiety o piwnych oczach i cerze usłanej złocistymi piegami, powinny stawiać na złote kolczyki i naszyjniki. Natomiast panie o niebieskich oczach, bladej cerze i bardzo jasnych włosach, zdecydowanie powinny sięgać po biżuterię srebrną. Dzięki temu kolor tęczówki oka zostanie podkreślony, cera będzie wyglądać promiennie, a włosy nabiorą zdrowego blasku.