Lifestyle, Zdrowie

Soczewki kontaktowe czyli co powinieneś o nich wiedzieć

Wady i zalety soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe to wciąż kontrowersyjny produkt. Jedni je kochają, doceniają za wygodę i nie wyobrażają sobie bez nich życia, inni z kolei twierdzą, że są przyczyną powstawania infekcji oka, a nawet myślą, że zakładając je mogą uszkodzić narząd wzroku. Prawda jest jednak taka, że są zdecydowanie lepszym produktem od okularów i posiadają mnóstwo zalet, które przemawiają za tym, by nie bać się po nie sięgać. Mają też kilka wad, ale który produkt ich nie ma? W tym artykule postanowiliśmy napisać o najważniejszych plusach i minusach soczewek kontaktowych, tak by osoby noszące się z zamiarem ich stosowania wiedziały czego się spodziewać. Szczegóły znajdziecie poniżej.

Zalety soczewek kontaktowych

Na początek zaczniemy od zalet, bo jest ich zdecydowanie więcej. Osoby, które regularnie ich używają doceniają je za to że:

 • mogą chodzić w nich i jednocześnie korzystać z okularów przeciwsłonecznych, co przy noszeniu tradycyjnych okularów niestety nie jest możliwe,
 • są bardzo wygodne i pozwalają na uprawianie różnorodnych sportów, nawet tych ekstremalnych. Co więcej, są zbawieniem dla osób jeżdżących konno, które nosząc okulary nie mogłyby uprawiać tego sportu (podskakując w siodle okulary mogłyby spaść z twarzy i się rozbić),
 • zapewniają wygodę, doskonałą jakość i szerokie pole widzenia, poza tym nie zniekształcają widzianego obrazu i nie ześlizgują się z nosa przy wykonywaniu gwałtownych ruchów,
 • mało osób zdaje sobie z tego sprawę, ale chronią oczy przed kurzem i wiatrem, czego o okularach niewątpliwie nie można powiedzieć,
 • nie zachodzą mgłą pod wpływem wahania temperatur (często obserwuje się to zjawisko w zimie, gdy wchodzimy w okularach do ciepłego pomieszczenia). Soczewkom kontaktowym nie straszne są też deszcz i mróz. Korzystając z nich zawsze możemy cieszyć się wysokim komfortem widzenia.
 • nie odbija się w nich światło, co często obserwujemy nosząc okulary bez powłoki antyrefleksyjnej. Niestety odbite od gładkich powierzchni promienie słońca, które docierają do oczu, bardzo męczą wzrok i utrudniają widzenie. A zatem, nosząc soczewki pozbywamy się tego problemu.
 • są dużo bezpieczniejsze od okularów, a w razie upadku nie mogą się stłuc. Są doskonałym rozwiązaniem dla osób, które boją się nosić okulary w obawie przed ich rozbiciem.

Jak można zauważyć zalet soczewek kontaktowych jest mnóstwo, więc nie warto rezygnować z ich stosowania ze względu na krążące o nich mity, które w większości przypadków nie mają nic wspólnego z prawdą.

Wady soczewek kontaktowych

 • Naturalnie soczewki kontaktowe nie są produktem pozbawionym wad. Do największych z nich należą:
  przez pierwsze dni noszenia mogą podrażniać oko, które musi przyzwyczaić się do ciągłej obecności ciała obcego na swojej powierzchni,
 • zwiększają ryzyko powstawania infekcji. Jest to związane z ich niewłaściwą pielęgnacją i zakładaniem brudnymi rękoma, niemniej jednak dbając o odpowiednią higienę ryzyko powstania chorób oczu jest naprawdę minimalne.
 • dość wysoka cena w porównaniu do okularów. Zakup okularów to jednorazowy wydatek na długi czas, gdy tymczasem soczewki trzeba kupować stale, co stanowi dodatkowy wydatek. Jednakże robiąc zakupy w sieci można sporo zaoszczędzić.