Skaner 3D to urządzenie, które przenosi obraz obiektu fizycznego na ekran komputera. Obraz ten przyjmuje postać trójwymiarowej siatki albo chmury punktów i powstaje w oparciu o punkty zebrane z powierzchni przedmiotu. Zbieranie punktów może odbywać się za pomocą światła strukturalnego bądź laserowego. Skanowanie laserowe polega na rejestrowaniu przez kamery linii lasera projektowanych na obiekt. Tymczasem w skanerze światła strukturalnego określony wzór jest projektowany na powierzchnię obiektu. W tym czasie kamery rejestrują położenie odbitego światła, po czym obliczana jest odległość obiektu od skanera. Trudno jednoznacznie wskazać, które rozwiązanie jest lepsze. Wiele zależy od tego, co zamierzamy skanować, w jakich warunkach i w jakim celu.
Skanery laserowe a skanowanie światłem strukturalnym
Skanowanie laserowe ma wielu zwolenników. Skaner wykorzystujący światło laserowe pozwala na precyzyjne i wyraziste rejestrowanie powierzchni obiektów, co stanowi jego największą zaletę. Należy jednak wspomnieć, że dużą dokładność w procesie skanowania pozyskuje się przede wszystkim wtedy, gdy w jego przebiegu wykorzystywane są markery (znaczniki). Skanowanie 3D światłem strukturalnym nie wymaga stosowania takich zabiegów, dlatego cały proces odbywa się szybciej. Jeśli chodzi o precyzyjność, nowoczesne urządzenia osiągają porównywalne wyniki. Warto jednak zaznaczyć, że skaner laserowy pozwala na wymiarowanie obiektów i badanie ich powierzchni, natomiast skaner światła strukturalnego może dodatkowo pozyskać informacje na temat kolorystyki (w przypadku skanerów wykorzystujących białe światło).
Trójwymiarowe modele obiektów istniejących w rzeczywistości
Skanery 3D, niezależnie od wykorzystywanej technologii, pozwalają na utworzenie modeli bryłowych albo powierzchniowych skanowanych modeli. Odczytanie i przetworzenie danych zapisanych przez skaner zwykle nie kończy prac nad modelem. Dane pobierane są przecież w jakimś celu, np. po to, by skontrolować jakość produktu końcowego, zestawiając jego model z modelem wzorcowym, wyprodukować część zamienną do jakiejś maszyny albo utworzyć kopię eksponatu muzealnego. Skanowanie laserowe ma wiele zastosowań. Poniżej niektóre z nich.
Skanowanie laserowe – rozwiązania dla przemysłu
Zastosowania skanerów 3D są bardzo szerokie. Skanowanie laserowe to metoda wymiarowania wykorzystywana w medycynie, kryminalistyce, kulturze i sztuce, modzie czy przemyśle rozrywkowym. Jednak najwięcej o skanowaniu 3D mówi się w odniesieniu do przemysłu ciężkiego. Zaawansowane urządzenia okazują się niezbędne w przemyśle energetycznym, w narzędziowniach i utrzymaniu ruchu, w odlewnictwie, spawalnictwie, tłocznictwie i przetwórstwie tworzyw sztucznych. Skanery na szeroką skale wykorzystywane są w przemyśle motoryzacyjnym i hutniczym.
W ostatnich latach skanowanie laserowe stało się nieodzownym elementem doskonalenia procesów wytwarzania części motoryzacyjnych, zarówno jeśli chodzi o drobne elementy, jak i grupy komponentów. Coraz więcej firm zdaje sobie sprawę, że bez wdrożenia nowoczesnej technologii pomiarowej, nie będzie w stanie osiągać tak imponujących efektów, jak konkurenci. Nowoczesny park maszynowy pozwala na wytwarzanie większej ilości produktów w krótszym czasie. Są to produkty lepszej jakości, a ich pozyskiwanie nie jest tak kosztowne, jak mogłoby się wydawać.