Technologia

Skanowanie 3D – odwzorowywanie elementów maszyn i urządzeń

Skanowanie 3D

Produkcja maszyn i urządzeń przemysłowych odbywa się z wykorzystaniem najnowszych technologii, dzięki którym proces produkcji postępuje szybciej, jest tańszy i pozwala na wytwarzanie produktów w imponującej jakości. W nowoczesnych zakładach przemysłowych pracę rąk ludzkich zastępują urządzenia i programy, które zdecydowanie usprawniają procesy zachodzące w firmie. Wiele z nich wykorzystuje technologię 3D – wystarczy wspomnieć o maszynach CNC, profesjonalnych skanerach 3D czy drukarkach 3D. Niestety elementy maszyn i urządzeń z czasem ulegają zniszczeniu. Odwzorowywanie elementów możliwe jest dzięki technologii 3D, a dokładniej procesowi inżynierii wstecznej, wykorzystującej skanowanie 3D do analizy obiektu rzeczywistego.

Czym jest inżynieria wsteczna?

Inżynieria wsteczna, zwana też odwrotną, to proces pozwalający na dokładne zbadanie budowy i funkcjonalności różnorodnych obiektów, w tym skomplikowanych maszyn i urządzeń. Można powiedzieć, że umożliwia wprowadzenie ich do wirtualnej rzeczywistości. W procesie tym podstawową rolę odrywa skanowanie 3D, które pozwala na pozyskanie trójwymiarowych modeli analizowanych obiektów.

Modele 3D pozyskane w procesie skanowania mogą być wykorzystane do opracowania dokumentacji technicznej badanego obiektu. Na tym etapie prace mogą się zakończyć – dokumentacja trafi do archiwum bądź będzie wykorzystywana w celach szkoleniowych. Najczęściej zdarza się jednak, że modele wykorzystywane są do produkcji kopii i zamienników.

Odwzorowywanie elementów z wykorzystaniem skanera 3D

Profesjonalny skaner 3D to urządzenie metrologiczne odznaczające się niezwykłą szybkością i precyzją skanowania. Skanowanie 3D w przemyśle maszynowym, ale i motoryzacyjnym czy lotniczym, to bardzo ważny element procesu produkcji i kontroli jakości. Oczywiście pozwala też na wykonywanie procesów odwrotnych. W inżynierii odwrotnej nie chodzi o to, by wykonać oryginalny projekt i na jego podstawie wytworzyć produkt, ale o to, by na podstawie gotowego produktu wykonać projekt, ewentualnie go ulepszyć i na tej podstawie odwzorować obiekt istniejący w rzeczywistości.

Zastosowanie wysoce wyspecjalizowanych urządzeń i określonych metod inżynierskich pozwala na wygenerowanie modelu wirtualnego i dalszą jego obróbkę. W ten sposób udaje się odwzorować elementy nieprodukowanych, ale wciąż będących w użytku elementów maszyn i urządzeń. Ponadto inżynieria wsteczna pozwala na wykonanie analizy produktów oferowanych przez konkurencję.

Skanowanie 3D a inżynieria wsteczna

Bez użycia skanerów 3D inżynieria wsteczna nie byłaby możliwa, a przynamniej nie w znanej obecnie postaci. Skanowanie 3D pozwala na zebranie danych geometrycznych fizycznych obiektów, a następnie odtworzenie ich geometrii oraz przetworzenie danych do formatu akceptowanego przez systemy CAD. To od dokładności skanowania zależy, czy uda się idealnie odtworzyć interesujące nas elementy maszyn i urządzeń.