Prawo

Separacja a rozwód – na co się zdecydować?

Separacja a rozwód

Kodeksową przesłanką do orzeczenia rozwodu jest trwały i zupełny rozkład pożycia małżeńskiego. Jeśli rozkład pożycia małżeńskiego nie ma jeszcze znamion trwałego, a istnieje choćby niewielka szansa na uratowanie małżeństwa, być może warto dać sobie czas na przemyślenie i poukładanie pewnych spraw i zamiast występować o rozwód, zdecydować się na separację.

Separacja a rozwód – na czym polega różnica?

Małżonkowie mogą zdecydować się na separację bez orzeczenia sądu, ale wówczas, zgodnie z przepisami prawa, nadal pozostają we wspólnocie małżeńskiej, a co za tym idzie – małżeńskiej wspólności majątkowej. Jeśli problemy małżeńskie były spowodowane niezgodnością w kwestii finansów, takie rozwiązanie nie będzie zadowalające. Oddzielne zamieszkiwanie nie reguluje właściwie niczego między małżonkami, dlatego lepiej zdecydować się na proces sądowy, który będzie skutkował orzeczeniem separacji.

Orzeczenie separacji a wyrok rozwodowy

Czym orzeczenie separacji różni się od wyroku rozwodowego? Przede wszystkim, jak sama nazwa wskazuje, jest to orzeczenie, a nie wyrok. Orzeczenie zakłada, że po pewnym czasie rozpad pożycia ustanie i sytuacja między małżonkami wróci do normy. W przypadku separacji nie dochodzi do rozwiązania małżeństwa, a jedynie uchylenia wspólnoty małżeńskiej. Po uzyskaniu rozwodu można ponownie zawrzeć małżeństwo, natomiast po orzeczeniu separacji nie jest to możliwe. Jeśli po jakimś czasie małżonkowie uznają, że separacja w niczym nie pomogła i zdecydują się na układanie życia osobno, muszą rozpocząć sprawę rozwodową.

Kiedy warto zdecydować się na separację?

Do orzeczenia separacji konieczny jest zupełny rozkład pożycia, ale nie musi to być rozkład trwały. W przypadku separacji małżonkowie często nie chcą prowadzić wspólnego gospodarstwa domowego, nie chcą spędzać czasu pod jednym dachem, bo w ich życiu wydarzyło się coś bolesnego, czego w danym momencie nie są w stanie zaakceptować. Nie wykluczają jednak, że w przyszłości ich relacje ulegną poprawie. Niekiedy też nie chcą się rozwodzić z uwagi na dobro dzieci, czekają z tym do momentu, gdy dziecko zakończy dany etap edukacji lub osiągnie wiek, w którym łatwiej zaakceptuje rozwód rodziców.

Separacja a rozwód – jak wygląda postępowanie?

Pozew o rozwód składa jeden z małżonków, choć wcześniej może porozumieć się z drugim małżonkiem i wnioskować o rozwód bez orzekania o winie. Natomiast separacja może być orzeczona na podstawie żądania jednej ze stron lub też zgodnego wniosku obojga małżonków. Przed złożeniem takiego wniosku warto skonsultować się z prawnikiem. Radca prawny pomoże małżonkowi, a w przypadku wspólnego wniosku – małżonkom, przygotować się do rozprawy i utworzyć opis stanu faktycznego ich kontaktów. kontaktów. Uważa się, że wskazanie faktycznych okoliczności rozpadu pożycia i zgromadzenie dowodów to najtrudniejszy element przygotowań do rozprawy, a przy tym nieodłączny element wniosku o separację.