Lifestyle

Schody Hiszpańskie – co to takiego?

schody hiszpańskie

Są takie miejsca i takie budowle, które powinien znać każdy, nawet jeśli nigdy ich nie zwiedzał. Nie wszyscy mają czas i finanse, by nieustannie podróżować i poznawać odległe zakątki świata, ale wiedzę o niektórych miejscach zdobywamy i bez tego. Na zdjęciach bez trudu rozpoznajemy Wieżę Eiffla, Plac Świętego Piotra, Pertenon czy Mur Chiński, potrafimy też wymienić przynajmniej kilka najsłynniejszych budowli świata. Pytanie o najsłynniejsze schody, w tym Schody Hiszpańskie, należy do kategorii nieco trudniejszych.

Najsłynniejsze schody świata

Schody, które były w stanie zasłynąć na całym świecie, muszą być albo wyjątkowo okazałe, albo wyjątkowo stare, albo ozdobione w niebanalny sposób. Idąc tym tropem, za najsłynniejsze schody świata można uznać Schody Potiomkinowskie w Odessie, stanowiące symbol ukraińskiego miasta portowego. Schody te liczą 192 stopnie i 136 metrów długości. Różnica poziomów wynosi 27 metrów. Schody rozszerzają się ku dołowi, dlatego jeśli ktoś parzy na nie z góry, ma wrażenie, że na całej długości mają równą szerokość.

Na szczególną uwagę zasługują również schody Selaron w Rio de Janeiro. Kolorowe schody stanowią prawdziwe dzieło sztuki. Przez 23 lata tworzył je chilijski artysta Jorge Selaron, zaczynając od pokrywania schodów płytkami w kolorach brazylijskiej flagi. Schody liczą 215 stopni i 125 metrów długości, są zatem krótsze od Schodów Potiomkinowskich o około 10 metrów, ale mają zdecydowanie więcej stopni. To jednak nie ich wymiary, a zdobienia z kolorowych płytek ceramicznych, wzbudzają największą sensację.

Kolejną pozycję na liście najsłynniejszych schodów świata zajmują Schody Hiszpańskie w Rzymie. Jest to barokowa konstrukcja licząca 138 stopni, powstała według projektu Francesco De Sanctisa i ukończona w 1725 roku. Schody Hiszpańskie stanowią jeden z symboli Rzymu i są miejscem chętnie odwiedzanym przez turystów. Ich atrakcyjność podnosi fakt, że u podnóża schodów znajduje się fontanna Barcaccia, zaś w ich górnej części rozmieszczono rozległe tarasy, z których rozpościera się przyjemny widok na okolicę.

Dlaczego Schody Hiszpańskie?

Schody Hiszpańskie znajdują się w Rzymie, zatem skąd wzięła się ich nazwa? Decydujące znaczenie ma tutaj lokalizacja obiektu, a więc to, że łączą Plac Hiszpański z XVI-wiecznym kościołem Trinità dei Monti na wzgórzu Pincio i znajdują się obok Ambasady Królestwa Hiszpanii przy Stolicy Apostolskiej. We Włoszech na określenie obiektu używa się nazwy La Scalinata di Trinità dei Monti, co można przetłumaczyć jako schody do kościoła św. Trójcy na Wzgórzu. Na świecie przyjęła się jednak nazwa Schody Hiszpańskie.

Schody Hiszpańskie – zasady zwiedzania

Schody Hiszpańskie nie są zabytkiem, którego władze miasta strzegą przed naporem turystów. Przeciwnie – mieszkańcy Rzymu korzystają z nich tak, jak z każdych innych schodów w mieście. Niemiej od drugiej połowy 2019 roku obowiązuje zakaz siadania na słynnych schodach. Nie wolno tam również spożywać posiłków. Przez większość dnia przejście pilnowane jest przez parę policjantów, którzy gwiżdżą na turystów próbujących usiąść na stopniach. Złamanie zakazu siadania może skutkować nałożeniem kary finansowej.