Biznes, Porady

Rozliczenie VAT w UK – o czym należy pamiętać?

rozliczenie VAT w UK

W kwietniu kończy się rok podatkowy w Wielkiej Brytanii. W tym okresie najwięcej mówi się o podatku dochodowym, jaki można, a w wielu przypadkach należy rozliczyć po 5 kwietnia 2020 roku. W tym czasie nie zapominamy jednak o podatku VAT, który wzbudza równie wiele emocji, zwłaszcza wśród przedsiębiorców. Ale nawet ci, którzy nie są podatnikami podatku VAT, żywo interesują się tą tematyką, ponieważ chcą znać wysokość i sposób rozliczania podatku od towaru i usług. Rozliczenie VAT w UK istotne jest zwłaszcza teraz, gdy wielu przedsiębiorców nie do końca wie, jak po brexicie będzie kształtować się przyszłość ich firmy.

Podatek od towarów i usług

Podatki musimy płacić wszyscy, ale nie zawsze te same i nie zawsze w identycznej wysokości. Z istnienia niektórych podatków na co dzień nawet nie zdajemy sobie sprawy. Tak jest np. z podatkiem od towarów i usług, który opłacamy podczas każdych zakupów w sklepie, ale prawie nigdy nie zwracamy na to uwagi. Wręczamy sprzedawcy sumę, jaką określił na sklepowej półce, nie próbując dociekać, z czego wynika jej wysokość i do kogo ostatecznie trafią nasze pieniądze. W rzeczywistości jednak nie cała wpłacona suma trafia do kasy sprzedawcy. Jej część przekazywana jest dalej, do kasy państwowej. Ci, którzy próbują  oszukiwać i nie przekazywać odpowiednich sum podatku VAT do brytyjskiego HMRC, mogą ponieść surowe konsekwencje.

Rozliczenie VAT w UK odbywa się na podstawie przepisów krajowych, jak i unijnych. W najbliższym czasie sytuacja nie powinna ulec zmianie, ale z pewnością mamy prawo oczekiwać, że gdy Wielka Brytania ostatecznie opuści Unię Europejską, międzynarodowe regulacje będą ją interesować w nieco mniejszym stopniu. Oczywiście nadal podatki w UK od towarów i usług będzie płacić ostateczny odbiorca, czyli klient, który nabywa towar w sklepie. Sklep pobrany podatek oddaje i w dalszym ciągu będzie oddawał do kasy królewskiej.

Rozliczenie VAT w UK – pomoc biura księgowego

Firmę sprzedającą towary i usługi śmiało można nazwać agentem, który pobiera i oddaje to, co zgodnie z przepisami należy się skarbowi państwa. Jakie to są kwoty? W Wielkiej Brytanii istnieją trzy podstawowe stawki podatku VAT, czyli 20%, 5% i 0%. Oprócz tego istnieją oczywiście towary wyłączone z opodatkowania lub poza zakresem podatku VAT.

Więcej informacji na temat sposobu rozliczania podatku VAT przedsiębiorca może otrzymać w biurze księgowym. Księgowi pomagają w dopełnieniu formalności związanych z rejestracją płatników VAT i sporządzaniem kwartalnych rozliczeń VAT.