Lifestyle

Rodzaje schodów – schody proste, zabiegowe, spiralne

Rodzaje schodów

Schody mogą stanowić ważny element konstrukcyjny budynku i opierać się na jego ścianach lub stropie. W takim przypadku mamy do czynienia ze schodami żelbetonowymi, które powstają na etapie prac budowlanych. Schody żelbetonowe bardzo często spotykamy również na zewnątrz budynku, ponieważ są stabilne i trwałe. Innym rodzajem schodów są schody metalowe, które w budynkach mieszkalnych spotykamy jednak rzadko, częściej znajdują zastosowanie w zakładach przemysłowych, ogrodach, ale też w wieżach widokowych, latarniach morskich itp. Wymieniając popularne rodzaje schodów, nie sposób nie wspomnieć również o schodach drewnianych. Tego typu produkty mogą być wykonane na zamówienie u stelaża, bądź zakupione gotowe, do samodzielnego montażu. Co ciekawe zarówno schody żelbetonowe, metalowe, jak i drewniane mogą przyjmować rozmaite formy, począwszy od schodów prostych, poprzez zabiegowe, skończywszy na spiralnych.

Układ stopni a rodzaje schodów

Schody proste

Schody, które nie skręcają w żadnym kierunku, nazywamy schodami prostymi. W praktyce wykonanie takich schodów nie zawsze jest możliwe, ponieważ jeśli pomieszczenie jest wysokie, a jednocześnie ma niewielki metraż, schody o odpowiedniej wysokości po prostu się nie zmieszczą, a nawet, jeśli udałoby się je wybudować (żelbetonowe) lub przymocować (drewniane), to byłaby to konstrukcja niezwykle stroma, a przez niezbyt komfortowa w codziennym użytkowaniu.

Schody proste nawiązują do idei minimalizmu. Oszczędna forma i brak zdobień sprawiają, że świetnie wpisują się w stylistykę każdego wnętrza. Poza tym takie schody, o ile nie są zbyt strome, należą do jednych z najwygodniejszych i najbezpieczniejszych rozwiązań, ponieważ posiadają stopnie o tym samym kształcie i w takim samym rozmiarze.

Schody zabiegowe

Schody z jednym zabiegiem i podestem wciąż uważane są za rozwiązanie bardzo wygodne i estetyczne, poza tym z łatwością można je wykonać zarówno z żelbetonu, jak i drewna czy metalu. Nieco inaczej wygląda to w przypadku schodów zabiegowych, które skręcają więcej niż raz, poza tym pozbawione są podestu, co wymusza wykonanie stopni o różnych rozmiarach. Podczas poruszania się po schodach zabiegowych należy zachować ostrożność, chociaż dobry fachowiec jest w stanie tak rozplanować stopnie, by różnice w wymiarach nie były zbyt mocno odczuwalne.

Schody spiralne

Omawiając rodzaje schodów, nie sposób nie wspomnieć o schodach spiralnych, które są rozwiązaniem idealnym do niewielkich pomieszczeń, zwłaszcza, gdy konieczne jest zapewnienie sprawnej komunikacji z pomieszczeniem lub antresolą znajdującą się na znacznej wysokości. Ogromną zaletą schodów spiralnych, zwłaszcza wykonanych z połączenia drewna i metalu, jest również ich wygląd.