Porady

Producent pelletu drzewnego dobrej jakości

Producent pelletu

Przeglądając publikacje poświęcone tematyce ekologicznego ogrzewania pomieszczeń, z łatwością zaobserwujemy, jak wiele miejsca poświęca się w nich biomasie. Od kilku lat notuje się systematyczny wzrost zainteresowania kotłami na biomasę, które nie są kłopotliwe w obsłudze, a spalane w nich paliwo nie przyczynia się do powstawania szkodliwego smogu. Ważne jednak, by było to paliwo dobrej jakości, bo tylko takie spala się równomiernie i oddaje do pomieszczeń odpowiednią ilość ciepła. Niestety nie każdy producent pelletu wytwarza paliwo równie dobrej jakości, dlatego warto wiedzieć, jak rozpoznać wysoką jakość pelletu drzewnego i nie dać się oszukać.

Gdzie zamawiać pellet?

Możliwości jest co najmniej kilka. Pellet można kupić m.in. w okolicznym składzie opału, w niektórych marketach budowlanych, w hurtowniach materiałów opałowych bądź też zamówić prosto od producenta. Najkorzystniej cenowo wypadają ostatnie dwa rozwiązania, przy czym, decydując się na zakup opału prosto z fabryki pelletu, możemy wcześniej sprawdzić opinie na temat producenta i spróbować dowiedzieć się, skąd pochodzi materiał do produkcji pelletu oraz jak przebiega jego proces produkcyjny.

Największym zaufaniem cieszy się producent pelletu, który dysponuje własnym surowcem, czyli odpady drzewne pozyskuje w trakcie przeprowadzanej we własnym zakresie obróbki drewna. Firmy zajmujące się wytwarzaniem pelletu bardzo często prowadzą działalność dwukierunkową, czyli z jednej strony zajmują się przetwórstwem drzewnym (prowadzą tartak), z drugiej zaś selekcjonują i gromadzą odpady drzewne, które w dalszej kolejności wykorzystują do produkcji ekologicznego opału.

Producent pelletu kontroluje cały proces produkcyjny

To, że producent opału dysponuje własnym surowcem, zwiększa prawdopodobieństwo, że oferuje kupującym dobry pellet. Proces produkcyjny zaczyna się w tym przypadku od okorowania kłody drewna. Ze starannie okorowanej, zdrowej kłody drewna można pozyskać niezanieczyszczone zręby i wióry. Czyste odpady drzewne są punktem wyjścia do produkcji opału wysokiej jakości. Oczywiście niezwykle ważne jest, by na kolejnych etapach produkcji nie dostały się do nich żadne substancje klejące ani dodatki drewnopodobne.

Jak rozpoznać pellet dobrej jakości?

Wiedząc, skąd pochodzi pellet i jak przebiega jego proces produkcyjny, a także dysponując informacjami na temat kaloryczności, wilgotności i zawartości popiołu w paliwie, możemy podjąć decyzję zakupową. Najważniejsze informacje dotyczące jakości paliwa pozyskamy jednak dopiero wtedy, gdy uzupełnimy podajnik i uruchomimy kocioł. Podczas spalania dobrego pelletu w pomieszczeniu nie unosi się chemiczny zapach, a przyjemna woń palonego drewna. Dobry pellet dobrze się spala, nie spieka się i oddaje niewielką ilość popiołu. Tym samym kocioł może pracować bezobsługowo przez długi czas, a w pomieszczeniach panuje optymalna temperatura.