Porady

Praca kierowcy w UK

Praca kierowcy w UK

Osoby, które zdecydowały się na emigrację zarobkową do Wielkiej Brytanii, nie zawsze mają możliwość podjęcia pracy w dotychczas wykonywanym zawodzie. Oczywiście to nie oznacza, że każdy, kto zdecyduje się na wyjazd do Anglii, ląduje na zmywaku lub przy taśmie produkcyjnej. Wykształcenie zdobyte w Polsce jest honorowane na Wyspach nawet teraz, gdy Wielka Brytania nie jest już członkiem Unii Europejskiej. Honorowane są także kwalifikacje zdobyte na większości organizowanych w Polsce kursów, a w tym kursów organizowanych dla kierowców. Praca kierowcy w UK nie jest trudna dla zdobycia dla kogoś, kto pracę tę wykonywał wcześniej w swoim kraju.

Praca kierowcy w UK – od czego zacząć?

Przede wszystkim należy sprawdzić, czy posiadamy wszelkie wymagane prawem uprawnienia. Przewóz niektórych towarów, przede wszystkim towarów niebezpiecznych, wymaga zdobycia dodatkowych kwalifikacji. To samo dotyczy przewozu osób. Dopiero gdy wszelkie formalności zostaną dopełnione, można rozpocząć pracę. Praca w zawodzie kierowcy może być wykonywana na własny rachunek, na rzecz zewnętrznego pracodawcy bądź poprzez dołączenie do „umbrela company”. Z powyższego wynika, że kierowcy mają do wyboru trzy ścieżki rozwijania kariery. Ci, którzy nie wiedzą, którą opcję wybrać i czy praca kierowcy w UK z jednoczesnym prowadzeniem firmy nie będzie dla nich zbyt obciążająca, mogą zgłosić się po poradę do polskiego biura księgowego w UK.

Kierowca w UK – własna firma czy zatrudnienie u zewnętrznego pracodawcy?

Praca na własny rachunek jest najkorzystniejszą opcją, jeśli chodzi o względy finansowe, a także swobodę podejmowania decyzji dotyczących konkretnych transportów. Jednak te osoby, które nie widzą się w roli szefa i wolą pracować na rzecz zewnętrznego pracodawcy, jak najbardziej mają taką możliwość. Podjęcie zatrudnienia w konkretnej firmie albo zgłoszenie się do „umbrela company” będzie opcją dobrą dla tych, którzy nie chcą zajmować się sprawami księgowymi i podatkowymi, nie chcą zaprzątać sobie głowy rozliczeniami, ani brać na siebie odpowiedzialności wynikającej z prowadzenia własnej firmy. Warto jednak zauważyć, że wiele takich osób po pewnym czasie przekonuje się do pracy na własny rachunek, w dużej mierze dzięki istnieniu biur księgowych i firm, które przejmują obowiązki księgowe i rozliczenia.

Praca kierowcy w UK a spółka LTD

Jeżeli kierowca podejmie decyzję o rejestracji własnej firmy, musi rozważyć formę prowadzenia działalności. Najczęściej wybór pada na spółkę LTD. Prowadząc spółkę LTD, kierowca zarabia więcej, aniżeli w chwili zatrudnienia na etacie, a do tego, będąc dyrektorem spółki, wypłaca sobie wynagrodzenie, które traktowane jest jako koszt prowadzenia działalności. Oznacza to, że kierowca odprowadza niższe podatki.

Kierowcy, którzy zamierzają otworzyć spółkę LTD, mogą to zrobić samodzielnie, bądź skorzystać z pomocy biur księgowych. W Wielkiej Brytanii bez trudu znajdziemy polskiego księgowego, co może ułatwić współpracę, zwłaszcza gdy kierowca zna angielki jedynie w zakresie podstawowym. Księgowi zajmują się doradztwem z zakresu prowadzenia spółki LTD, oferują pomoc podczas otwierania spółki, jak i w okresie, gdy kierowca podejmuje pierwsze zlecenie i wszystkie kolejne.