Instalacje

Pompy głębinowe – zbiór podstawowych informacji

pompy głębinowe

Pompy głębinowe to nowoczesne urządzenia do pozyskiwania wody z dużych głębokości. Posiadają wirniki łopatkowe, które zwiększają moment pędu cieczy i kierują ją ku górze. W większości przypadków stosuje się je w studniach głębinowych, ale nie tylko. Chcecie wiedzieć, gdzie jeszcze montuje się pompy głębinowe, jakie mają zalety oraz jak przebiega ich montaż i eksploatacja? W takim razie zapraszamy do dalszej lektury!

Kilka słów o montażu i samej eksploatacji

Pompy głębinowe instaluje się bezpośrednio na silniku, w układzie pionowym. Dolną część stanowi silnik elektryczny, natomiast górną wirowa pompa głębinowa, której poszczególne elementy przymocowuje się do osadzonego na silniku korpusu ssawnego. Urządzenie zakończone jest korpusem zaworu zwrotnego oraz korpusem końcowym, dzięki któremu możliwe staje się jego podłączenie do rurociągu. Oczywiście element wirujący pompy jest połączy z silnikiem za pomocą sprzęgła. Natomiast kolejne stopnie pompy spaja się ze sobą przy użyciu taśm ściągowych lub dwustronnych śrub.

Omawiane produkty mają zwarte konstrukcje. Poza tym są lekkie, łatwe w montażu i tanie w eksploatacji, a ich gabaryty są dość małe, więc nie dziwi fakt, że tak chętnie korzysta się z nich w budownictwie i branży wydobywczej (szczególnie w kopalniach). Korzysta z nich również mnóstwo komunalnych wodociągów miejskich.

Pompy głębinowe i ich możliwe zastosowania

Jak już wspomnieliśmy wcześniej, pompy głębinowe znajdują zastosowanie przede wszystkim przy budowie studni głębinowych, niemniej wykorzystuje się je także do obniżania poziomu wód gruntowych, podwyższania ciśnienia cieczy (ważne przy procesach technologicznych) oraz konstrukcji systemów wodociągowych. Równie dobrze nadają się też do wykonywania instalacji nawadniających. Przy ich użyciu można pompować wodę pitną, morską, surową oraz inne rodzaje cieczy, w których nie pojawiają się zanieczyszczenia np. w postaci drobinek ścierających.

Najważniejsze zalety pomp głębinowych

Aktualnie stosowane pompy głębinowe mają mnóstwo zalet. Do najważniejszych z nich z pewnością trzeba zaliczyć: zautomatyzowaną pracę, trwałość, wytrzymałość oraz świetne zabezpieczenia, które chronią je na wypadek awarii spowodowanych nagłymi przepięciami czy zmianami napięcia. Poza tym charakteryzują się wysoką odpornością i świetną sprawnością użytkową, dzięki której są w stanie bezawaryjnie pracować przez wiele lat.