Technologia

Nowoczesne technologie a obróbka CNC

Nowoczesne technologie

Intensywny rozwój współczesnej obróbki CNC możliwy jest dzięki nowym technologiom. To właśnie nowoczesne technologie zmieniają sposób, w jaki producenci realizują proces produkcyjny, ze szczególnym uwzględnieniem operacji obróbczych.

Nowoczesne technologie to nowe możliwości

Nowoczesne technologie wykorzystywane są w każdej branży, począwszy od przemysłu ciężkiego, poprzez medycynę, skończywszy na muzealnictwie. Dzięki nim procesy produkcyjne (i nie tylko) postępują szybciej i niższym kosztem, co przekłada się na usprawnienie działalności firmy i wzrost szans na zwycięstwo w walce z konkurencją.

Mówiąc realizacji procesów produkcyjnych, dokładniej należy przyjrzeć się pracy maszyn sterowanych numerycznie. Dziś, dzięki wykorzystaniu nowoczesnych technologii, realizują wiele nowych strategii obróbki. Maszyny CNC pracują przy tym wydajniej, z większą precyzją, ale niższym kosztem. Poza tym proces obróbka realizowana jest w taki sposób, by w jak najmniejszym stopniu wpływać na środowisko naturalne.

Obróbka skrawaniem CNC

Obróbka stali i innych metali odbywa się z wykorzystaniem maszyn i specjalistycznych narzędzi kształtnych, które radzą sobie z wyjątkowo twardą powierzchnią. W przypadku nowoczesnych maszyn radzą sobie wręcz doskonale – pozyskiwane otwory, żłobienia i krawędzie wykonane są z ogromną precyzją. Koniecznie należy też wspomnieć o najwyższej jakości powierzchni produktu.

Gdyby nie nowoczesne technologie, dzięki którym sterowanie pracą maszyny CNC stało się łatwe i wygodne, kształtowanie materiału trwałoby znacznie dłużej, a i tak jakość wyrobów mogłaby pozostawiać wiele do życzenia. Nowoczesne technologie, nowoczesne programy do obsługi obrabiarek CNC sprawiają, że usuwanie materiału za pomocą narzędzi skrawających odbywa się szybko, dokładnie, ekonomicznie i bezpiecznie.

Nowoczesne technologie – obróbka wiązką laserową

Mówiąc o obróbce metali, zazwyczaj mamy na myśli obróbkę z wykorzystaniem narzędzi kształtnych, narzędzi skrawających. Warto jednak zauważyć, że nowoczesne technologie nie tylko usprawniają tego rodzaju obróbkę, ale pozwalają na stosowanie nowych metod usuwania materiału. Jedną z takich metod jest obróbka wiązką laserową.

Obróbka wiązką laserową to proces termicznego (w przeciwieństwie do mechanicznego) usuwania materiału. Wiązka laserowa o wysokiej energii skupia się na obrabianym elemencie, co powoduje przeniesienie energii cieplnej na docelową powierzchnię. Powierzchnia ta w wyznaczonych miejscach ulega stapianiu i odparowaniu. Metalowe materiały są usuwane, prowadząc do powstania odpowiednich otworów i rowków. Obróbka wiązką laserową zyskuje coraz większą popularność, choć mało prawdopodobne jest, by całkowicie wyparła z rynku obróbkę skrawaniem, zwłaszcza gdy mówimy o obróbce materiałów mocno podatnych na działanie wysokich temperatur.