Biznes

Najtańsza drukarnia – cena a jakość wydruków

Najtańsza drukarnia

Chcąc zlecić drukarni wydruk ulotek, zaproszeń, plakatów czy katalogów, szukamy miejsca, które zrealizuje zlecenie w możliwie najkrótszym czasie i w przystępnej cenie. Niskie ceny są jednym z czynników branych pod uwagę podczas wyboru drukarni. To oczywiście nie oznacza, że zawsze zostanie wybrana najtańsza drukarnia, bo oprócz cen liczy się przede wszystkim jakość druku.

Jak rozpoznać druk dobrej jakości?

Jeśli nigdy wcześniej nie korzystaliśmy z usług danej drukarni, nie jesteśmy w stanie ocenić, czy rzeczywiście warto zlecić jej wydruk. Nie wiemy, jak prezentują się przygotowane przez nią dokumenty tekstowe i obrazy. W takiej sytuacji warto poszukać w sieci opinii na temat drukarni, warto też popytać wśród znajomych, o których wiemy, że od czasu do czasu korzystają z usług drukarskich. Oprócz tego należy dokładnie prześledzić informacje zamieszczone na stronie internetowej drukarni – być może dowiemy się czegoś o metodach druku i używanych maszynach drukarskich.

Ostatecznie o jakości druku przekonamy się oczywiście wtedy, gdy zlecenie zostanie zrealizowane i otrzymamy gotowe produkty. Dobrej jakości druk jest wyraźny, a nie rozmyty. Druk nie może się rozmazywać pod wpływem dotyku, kartki nie powinny się sklejać. Kolory nie powinny też blaknąć pod wpływem słońca, co jest szczególnie istotne w przypadku plakatów czy banerów, które wiszą w miejscach narażonych na intensywne działanie promieni słonecznych. Druk dobrej jakości jest równomierny, nawet jeśli został naniesiony na dużą powierzchnię.

Czy najtańsza drukarnia może oferować druk dobrej jakości?

Drukarnie oferują usługi poligraficzne w różnych cenach. Cena wydruku uzależniona jest m.in.

od zastosowanej metody (technologii) druku, rodzaju podłoża, ale również ilości zamówionych odbitek, dlatego może się okazać, że wydruk większej liczby zwykłych ulotek będzie znacznie tańszy niż wydruk kilku wyjątkowych egzemplarzy. Chcąc sprawdzić, która drukarnia jest najtańsza, należy porównać ceny dotyczące tej samej metody druku i tych samych produktów, co nie zawsze jest łatwe. Bardzo często jest tak, że klienci poznają koszt realizacji usługi dopiero wówczas, gdy złożą zlecenie, a drukarnia dokona jego wyceny. Wybrana w ten sposób najtańsza drukarnia oczywiście może być jedną z najlepszych drukarni w mieście.

Najtańsza drukarnia internetowa i stacjonarna

Ceny druku spadają z uwagi na dużą konkurencję. W tej chwili największe drukarnie stacjonarne muszą konkurować z drukarniami internetowymi, które przebojem wkroczyły na rynek. To sprawiło, że drukarnie stacjonarne również zaczęły obsługiwać klientów na odległość. Oczywiście nadal przyjmują zlecenia bezpośrednio w swojej siedzibie, ale duży nacisk kładą na zlecenia składane za pomocą specjalnych formularzy. Dodatkowo, zamiast zapraszać klientów po odbiór produktów, oferują dostarczenie wydruków pod wskazany adres. Jeśli klientowi zależy na czasie, część firm pracuje również w nocy i w weekendy. Wraz z niskimi cenami kusi iść wysoka jakość świadczonych usług. Wszystko po to, by zadowolić nawet najbardziej wymagających klientów.