Prawo

Kupno mieszkania – kilka ważnych kwestii

Kupno mieszkania to poważna i droga inwestycja na lata, dlatego wybór nieruchomości i uregulowanie kwestii prawnych jest niezmiernie ważne. Dla tych, którzy noszą się z takim zamiarem mam kilka przydatnych informacji, które powinni uwzględnić w trakcie poszukiwań i dokonywania transakcji. Zainteresowanych zapraszam do dalszej lektury.

Pierwszą rzeczą, jaką powinna zrobić osoba szukająca lokalu jest sprecyzowanie własnych potrzeb i oczekiwań. Dzięki temu selekcjonowanie dostępnych ofert stanie się o wiele prostsze i będzie następować szybciej. Warto dodać, że mieszkania można szukać na własną rękę lub skontaktować się z agencją nieruchomości, która zrobi to za nas. W trakcie porównywania ofert szczególną uwagę należy zwrócić na lokalizację budynku, rodzaj zabudowy oraz samą nieruchomość, a więc sprawdzić kiedy powstała, w jakiej technologii została wzniesiona i przy użyciu jakich materiałów. Ponadto trzeba skontrolować jej stan techniczny i w ostatecznym rozrachunku umówić się na oględziny z właścicielem. W czasie spotkania warto zapytać o wszystko, co wzbudza nasze wątpliwości i bezpośrednio nas dotyczy, a więc m.in. okolicę, sąsiadów, połączenia z centrum miasta itp.

Gdy w końcu zdecydujesz się na kupno, będziesz musiał dopełnić kwestii formalnych. Jak to zrobić? Już wyjaśniam. Na wstępie powinno się sprawdzić stan prawny nieruchomości i poprosić o okazanie aktu własnościowego mieszkania. Poza tym trzeba skontrolować księgi wieczyste i upewnić się, że właściciel nie zalega z czynszem, ani nie umieścił budynku w środkach trwałych należącej do niego firmy. Warto również ustalić, czy mieszkanie nie zostało obciążone tzw. prawem dożywocia, a więc krewni właściciela będą mogli mieszkać w lokalu niezależnie od tego, kto będzie go posiadał. Jeżeli taka sytuacja ma miejsce, to konieczne jest skontaktowanie się z tą osobą i poproszenie o udzielenie zgody na kupno mieszkania. Dodatkowo dopilnować należy, by przed zawarciem umowy, z lokalu zostały wymeldowane wszystkie mieszkające tam osoby. Wyżej wspomnianymi kwestiami można się zająć osobiście lub skorzystać z pomocy kancelarii prawnej, która dopełni wszelkich koniecznych formalności. Na samym końcu należy jeszcze zastanowić się nad odpowiednią polisą ubezpieczeniową mieszkania i udać się do wybranej ubezpieczalni w celu jej zakupienia.