Porady

Kompletne ławy kominiarskie

ławy kominiarskie

Wysoką pozycję wśród najczęściej kupowanych akcesoriów dachowych zajmują ławy kominiarskie. Są to produkty, bez których niejednokrotnie nie uda się dokonać przeglądu przewodów kominowych, zwłaszcza jeśli mowa o kominach wysokich i dachach o znacznym kącie nachylenia.

Jaką rolę pełni ława kominiarska?

Ława kominiarska to jeden z elementów wchodzących w skład systemu komunikacji dachowej. Nie trudno się domyśleć, że poruszanie się po dachach nie należy do czynności najłatwiejszych i najbezpieczniejszych, dlatego, jeśli to możliwe, należy zrobić wszystko, by poprawić poziom bezpieczeństwa osób, które z różnych powodów muszą się na tym dachu znaleźć.

Bezpieczeństwo na wysokościach

Wędrówki po dachach domów jednorodzinnych zdarzają się wyjątkowo rzadko, niemniej od czasu do czasu zachodzi potrzeba sprawdzenia drożności przewodów kominowych oraz usunięcia z komina sadz i śmieci naniesionych przez ptaki. Na dach należy też wejść po przejściu groźnej nawałnicy, by sprawdzić czy pokrycie dachowe nie zostało naruszone. Zdarza się też, że chcemy dokonać drobnych napraw na wysokości, wyczyścić dach, albo zamontować tam antenę. Wykonanie wymienionych czynności będzie znacznie łatwiejsze, jeśli na dachu znajdą się elementy komunikacji dachowej.

Montaż ławy kominiarskiej

Jeśli chodzi o ławy kominiarskie, montuje się je w bezpośrednim sąsiedztwie komina, ale zdarza się też, że krótkie ławy zastępują stopnie kominiarskie, bo w przeciwieństwie do nich wspierają się na dwóch podporach, co zapewnia im większą stabilność. Montaż ławy kominiarskiej obok komina docenią zwłaszcza kominiarze. Dzięki ławie mogą stabilnie stanąć na dachu i bez przeszkód zajrzeć do wnętrza komina. Zdarza się, że kominiarze odmawiają wejścia na dach, na którym nie zamontowano elementów komunikacji dachowej, zwłaszcza jeśli mowa o dachach o znacznym kącie nachylenia.

Kompletne ławy kominiarskiej

Ława kominiarska to produkt, który można kupić w zestawie ze wspornikami i elementami montażowymi. Jeśli chodzi o temat ławy kominiarskie cena, koszt pojedynczego zestawu uzależniony jest m.in. od długości ławy i rodzaju osprzętu. To, do jakiego pokrycia dachowego kupujemy ławę, zasadniczo nie wpływa na cenę zestawu. Znaczenie może mieć natomiast rodzaj materiałów, z jakich ława została wykonana i jakimi metodami nadano jej właściwy kolor. Najlepiej inwestować w ławy kominiarskie cynkowane ogniowo i malowane proszkowo.

Komponowanie zestawu ławy kominiarskiej

Oczywiście nie ma obowiązku kupowania gotowej ławy kominiarskiej. Zestaw odpowiadający naszym potrzebom możemy skomponować samodzielnie, wybierając pojedyncze elementy z bogatej oferty sklepu z akcesoriami kominiarskimi. Gotowy zestaw składa się z samej ławy, kołyski i wspornika ławy kominiarskiej, a także łącznika ławy kominiarskiej. Elementy należy dobierać w taki sposób, by ich kolorystyka była spójna z kolorem pokrycia dachowego.