Porady

Kominek powietrzny a kominek z płaszczem wodnym

kominek

Wiele osób marzy o posiadaniu własnego, urządzonego zgodnie z oczekiwaniami domu. Taka inwestycja wymaga ogromnego zaangażowania i sporych nakładów finansowych, ale efekt końcowy wynagradza trud włożony w powstanie i wyposażenie budynku. Dom spełnia pierwotne założenia, a elementy takie jak kominek, schody czy taras są jednocześnie estetyczne i funkcjonalne.

Jak wybrać kominek do domu?

W przypadku budynków mieszkalnych, których budowa dopiero się rozpoczyna, mamy niemal nieograniczone możliwości wyboru. Nieco inaczej jest w przypadku budynków modernizowanych, w których dotychczas kominka nie było, przewody kominowe niekoniecznie znajdują się tam, gdzie powinny i pojawiają się trudności z wygospodarowaniem dodatkowego miejsca na duży wkład kominkowy i okazałą obudowę.

Niezależnie od tego, czy kupujemy kominek do nowego domu, czy też starego budynku, wielkość urządzenia nie będzie jedynym czynnikiem determinującym jego wybór. Równie ważne są takie parametry, jak moc i sprawność kominka oraz rodzaj wkładu kominkowego (stalowy lub żeliwny, powietrzny lub z płaszczem wodnym).

Kominek powietrzny

Do najczęściej wybieranych wkładów kominkowych należy zaliczyć te, które odpowiadają wyłącznie za ogrzewanie powietrza, natomiast nie podgrzewają wody użytkowej. Tego typu wkłady kominkowe nazywa się powietrznymi. W trakcie użytkowania wytwarzają ciepłe powietrze, które poprzez kratki wentylacyjne i dzięki sile grawitacji wydostaje się na zewnątrz, ogrzewając powietrze w pomieszczeniu. Oczywiście jednocześnie wkład kominkowy pobiera chłodne powietrze do ogrzania – nie zasysa go z innych pomieszczeń, a odpowiada za ogrzanie powietrza w miejscu, w którym został zamontowany. Takie rozwiązanie sprawdza się doskonale, gdy chcemy, by kominek był dodatkowym, rezerwowym źródłem ciepła. Dzięki niemu możemy dogrzać pomieszczenie i stworzyć przyjemną atmosferę w długie zimowe wieczory.

Kominki powietrzne mogą być wykorzystane do ogrzania większej liczby pomieszczeń, ale wówczas muszą współpracować z tzw. systemem rozprowadzania gorącego powietrza. Jest to inwestycja znacznie większa, aniżeli w przypadku kominka stojącego i ogrzewającego jeden pokój, ale dzięki niej kominek może stać się podstawowym źródłem ciepła w domu.

Kominek z płaszczem wodnym

Produkowane dziś wkłady kominkowe są w stanie nie tylko ogrzać cały dom, ale i wodę używaną do mycia, kąpieli, zmywania czy prania ręcznego, oczywiście pod warunkiem, że zostaną wyposażone w tzw. płaszcz wodny. Wkład podłączony jest do systemu centralnego ogrzewania, a podgrzewana woda rozprowadzana do grzejników w całym domu. Wkład odpowiada również za ciepłą wodę w kranach. Okazuje się zatem, że kominek z płaszczem wodnym to dobra alternatywa dla tradycyjnych pieców węglowych, które działają na bardzo podobnej zasadzie. Jednak korzystanie z nowoczesnego kominka jest dużo przyjemniejsze i zdecydowanie bardziej bezpieczne, poza tym spalanie odpowiednio przygotowanego, suchego drewna, nie zanieczyszcza powietrza w takim stopniu, jak proces spalania węgla.