Podobno niektórym nauka języków obcych przychodzi niejako „sama”, nie muszą wkładać praktycznie żadnego wysiłku, mają tak zwany naturalny talent językowy, który umożliwia im szybkie opanowanie podstaw języka a następnie dość swobodną komunikację, którą rozwijają z czasem. Na drugim, przeciwległym biegunie sytuują się osoby, które podobno „nigdy nie nauczą się języka” a „próbują już przecież przez całe swoje życie”, no nie wchodzi, nie da się i już… Praktyka pokazuje, że trudno zgodzić się zarówno z jednymi jak i drugimi.
Warto przyjąć perspektywę, która patrzy na naukę języka jak na rozwój każdej innej umiejętności, który wymaga przede wszystkim cierpliwości, konsekwencji, czasu i wytrwałości. Niezależnie od tego czy chcemy uczyć się języka angielskiego czy też niemieckiego online, czy pomoże nam w tym szkoła językowa czy kurs internetowy, zastanówmy się nad osobistymi kompetencjami, które wpływają pozytywnie na efektywność nauki języka.
Bycie osobom konsekwentną, zorientowaną na realizację celu i zdającą sobie sprawę z tego, że po drodze na pewno pojawią się problemy, niesprzyjające okoliczności, przysłowiowy wiatr w oczy – to na pewno pomoże w nauce języków obcych. Konsekwencja to nieodpuszczanie, niepoddawanie się oraz podnoszenie się po porażce. Myślę, że można to porównać z nauką jazdy, te kilkadziesiąt godzin, które trwa kurs plus dodatkowe jazdy – nie może zrobić z Nas wytrawnych kierowców, ale mimo to wyjeżdżamy na drogi, zachowujemy ostrożność, wyciągamy wnioski z” głupot”, które popełniamy za kółkiem. Na początku są one źródłem, stresu, napięcia, rozpamiętujemy je, ale stopniowo mijają, czujemy się pewniej, nie poddajemy się. Pracujemy nad sobą i swoimi umiejętnościami.
Podobnie powinniśmy myśleć o nauce języków obcych. Wziąłeś udział w konwersacji, ale coś poszło nie po Twojej myśli? Zabrakło Ci słów lub nie wiedziałeś jak coś powiedzieć? Spokojnie, nic się nie stało, świat się nie zawalił. Zapewniam Cię, że Twoi rozmówcy już dawno o tym nie pamiętają, nie myśleli też o tym na zasadzie rozpamiętywania tego. Nie możesz teraz odpuścić i schować się. To tak jakbyś zawiesił kluczyki, po jakiejś drobnostce, którą zrobiłeś za kółkiem. Konsekwencja, wytrwałość, ciągła praca i myślenie o celu, te postawy warto wyrabiać.
Szukanie każdej możliwej okazji do rozwoju umiejętności, to kolejna cecha, którą warto pielęgnować. Co to znaczy? Załóżmy, że uczysz się języka niemieckiego w szkole językowej, ale dodatkowo umawiasz się z osobami niemieckojęzycznymi via Skype, żeby sobie po prostu porozmawiać, a jednocześnie oczywiście rozwijać język. Kluczowe jest to, że sam wychodzisz z taką inicjatywą, nikt Cię do tego nie zmusza, sam chcesz gdyż wiesz, że warto zainwestować swój czas i poprzez praktykę być jeszcze lepszym! Lubisz seriale? No pewnie, ktoś dziś ich nie ogląda, możesz wybierać tytuły np. z niemieckimi napisami, lektorem, dźwiękiem oryginalnym – to wszystko pracuje i przybliża Cię do realizacji upragnionego celu.
O innych cechach można napisać wiele, tak naprawdę warto podkreślić to, że nauka języków jest praktyką, ciągłymi ćwiczeniami a dwa – tak naprawdę wszystko zależy od naszego nastawienia.