Technologia

Jaka tapeta do pokoju?

Jaka tapeta do pokoju

Niezależnie od tego, czy stoimy przed koniecznością wyposażenia pomieszczeń w nowym domu czy też ponownej aranżacji wnętrz w wyremontowanym budynku, jest to temat, który wymaga zaangażowania i choćby pobieżnej znajomości trendów wnętrzarskich. Nawet jeśli decydujemy się na remont jednego pomieszczeni, np. salonu lub pokoju dziecięcego, powinniśmy dobrze przemyśleć, jaki efekt będzie dla nas satysfakcjonujący i jakim kosztem uda się go osiągnąć. Duże znaczenie ma jakość wykorzystywanych materiałów i dekoracji, dlatego odpowiedź na pytanie, jaka tapeta do pokoju, nie może zawierać wyłącznie wskazówek dotyczących wyglądu produktu.

Najciekawsze dekoracje ścienne

Jeszcze kilka lat temu mieliśmy w Polsce okres, w którym to odchodzono od wszelkich dekoracji ściennych i stawiano na gładkie ściany pokryte farbą w jednym kolorze. Po wzorzystych, lekko błyszczących, niemal cukierkowych tapetach ściennych, wiele osób chciało mieć w domach gładkie ściany, na których lepiej prezentują się obrazki i zdjęcia w ramkach i do których łatwiej dobrać zasłony, narzuty czy poszewki na poduszki dekoracyjne.

Tapety, którymi obklejano aż po sufit wszystkie ściany, mimo wszystko nie były aż tak wzorzyste, jak ściany pokryte szlaczkami, kolorowymi słomianymi matami czy popularnymi niegdyś dywanami ściennymi. Tego typu dekoracje ścienne, choć niewątpliwie ciekawe, spotykamy dziś raczej rzadko i to przede wszystkim we wnętrzach specjalnie w ten sposób stylizowanych.

Dziś na najciekawsze dekoracje ścienne uznaje się fototapety. Fototapeta to produkt, dzięki któremu w łatwy sposób można odmienić wygląd wnętrza i nadać mu nowego charakteru.

Jaka tapeta do pokoju? A może fototapeta?

Wiele osób używa nazw tapeta i fototapeta wymiennie, choć w rzeczywistości tapety nie są tym samym co fototapety. Tapety papierowe lub flizelinowe to produkty, które zazwyczaj wykorzystuje się do dekorowania całych pomieszczeń, choć zdarza się, że zdobią tylko jedną ścianę. Sprzedawane są w rolkach – każda z nich zawiera stosunkowo wąski i długi pasek tapety z tym samym drobnym wzorem. Zwykła tapeta ma często niejednolitą strukturę, widoczne są delikatne żłobienia.

Fototapety to produkty, które wykorzystuje się najczęściej do udekorowania jednej ściany, bez względu na to, czy chodzi o pokój dzienny, sypialnię, pokój dziecięcy czy kuchnię. Nieco inaczej może to wyglądać w przypadku pomieszczeń niemieszkalnych, czyli biur, sklepów branżowych, siłowni itd. Fototapeta, nawet jeśli kupowana w kilku rolkach, zazwyczaj tworzy jedną wielką ilustrację, dlatego możliwe jest przygotowanie fototapety ze zdjęć prywatnych. W zależności od wybranego podłoża, fototapeta może był błyszcząca lub matowa, zazwyczaj ma jednak całkowicie gładką powierzchnię.

Modna i trwała fototapeta do domu

Jaka tapeta do pokoju? Wiele zależy tutaj od pomieszczenia, w jakim chcemy umieścić dekorację ścienną. Modną fototapetę z łatwością dopasujemy do charakteru i przeznaczenia wnętrza. W przypadku pokoju dziecka czy kuchni należy zwrócić dużą uwagę na jakość produktu. Fototapeta będzie zdecydowanie trwalsza niż zwykła papierowa tapeta.