Porady

Jaka farba do malowania dachu?

farba do malowania dachu

Wybór pokrycia dachowego uzależniony jest od wielu czynników. Istotna jest konstrukcja dachu i to, jakie obciążenie będzie w stanie udźwignąć. Istotna jest także lokalizacja budynku, czy jest to miejsce nasłonecznione, czy może przeciwnie – otoczone drzewami i dość wilgotne. Nie bez znaczenia jest również wygląd całego budynku. Pokrycie dachowe powinno współgrać z wyglądem elewacji, drzwi czy parapetów. W przypadku starych budynków wymiana pokrycia dachowego nie zawsze jest inwestycją opłacalną, zwłaszcza jeśli dach jest w dobrym stanie, a wymaga jedynie odświeżenia. Jaka farba do malowania dachu będzie wówczas najlepsza?

Farba do dachu a rodzaj pokrycia dachowego

Nie każdy dach można pokryć farbą w dowolnym odcieniu. Farbą nie pomalujemy dachów pokrytych papą albo gontem, ponieważ nie pozwala na to struktura produktu. Pomalujemy natomiast dachy pokryte dachówką, choć malowanie dachówki ceramicznej, betonowej lub cementowej wcale nie jest częstą praktyką. Zatem jakie dachy maluje się najczęściej? Okazuje się, że największą popularnością cieszy się malowanie dachów metalowych.

Farba do malowania dachu metalowego, a więc pokrytego blachą profilowaną, blachą płaską lub płytkami dachowymi (tzw. łuski) stosowana jest nie tylko po to, by odświeżyć czy zmienić kolor pokrycia dachowego i poprawić jego estetykę, ale przede wszystkim po to, by zapewniać ochronę antykorozyjną i uszczelnić dach. Przed rozpoczęciem malowania taką farbą, należy dach dobrze wyczyścić, wykorzystując do tego specjalne narzędzia dachowe. Warto jednak dodać, że na rynku dostępne są farby do malowania dachów metalowych, które można aplikować bezpośrednio na skorodowaną stal, żeliwo, sezonowany ocynk czy stare powłoki malarskie.

Farba do malowania dachu – jak wybrać?

Farba na dach powinna pełnić funkcję dekoracyjną i ochronną, dlatego nie należy jej wybierać, kierując się jedynie kolorem czy połyskliwością preparatu. To, jak farba będzie się prezentować p wyschnięciu, ma oczywiście ogromne znaczenie, ale wybierając preparat na dach, należy również wziąć pod uwagę jego inne właściwości.

Farba do malowania dachu powinna być dobrze kryjąca, dlatego jeśli nie chcemy malować dachu kilkukrotnie, powinniśmy pomyśleć o preparacie grubopowłokowym. Dobre krycie jest konieczne, jeśli przemalowujemy dach na zupełnie inny kolor albo chcemy zakryć duże przebarwienia. Poza tym gruba warstwa farby lepiej chroni metalową powierzchnię przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Wysoko wytrzymała, elastyczna powłoka

Pokrycie dachowe musi być trwałe, czyli odporne na działanie wilgoci, mrozu czy ostrego słońca. Trwałość oznacza również podwyższoną odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dobrej jakości farba nie odpryskuje i nie rysuje się wówczas, gdy uderza w nią grad czy spadające z drzew liście i drobne gałązki. Rysy nie powstają nawet wówczas, gdy po dachu spacerują ptaki. Dobrą ochronę metalowej powłoki zapewni elastyczna powłoka. Poza tym elastyczna farba pozwala na stworzenie uszczelnienia w miejscach, gdzie pod wpływem temperatury występuje kurczenie oraz rozkurczanie dużych powierzchni metalowych.