Lifestyle

Jak wygląda praca kierowcy w UK?

Jakiś czas temu toczyła się w mediach dyskusja o pustych półkach w sklepach w Wielkiej Brytanii, co wynikało z opóźnień w dostawach towarów. Opóźniania miały być skutkiem wprowadzonych na granicy z UE formalności celnych, a także tego, że po wyjściu z Unii Europejskiej i kryzysie spowodowanym pandemią, znacznie zmniejszyła się liczba kierowców zawodowych przebywających w UK, a warto wspomnieć, że wielu z nich to osoby obcej narodowości, w tym również Polacy. A jak obecnie wygląda praca kierowy w UK?

Praca w zawodzie kierowcy w Anglii

Z czasem formalności celne przestały stwarzać problemy – zarówno przewoźnicy, jak i urzędnicy celni przyzwyczaili się do nowej sytuacji. W tej chwili wszelkie procedury na granicy pomiędzy UK a UE realizowane są sprawnie i z reguły nie powodują opóźnień w dostawach. Ale kierowcy muszą pojawiać się na granicy przygotowani i z kompletem dokumentów.

Omawiając temat, jak wygląda praca kierowcy w UK, nie sposób nie nawiązać do sytuacji pandemicznej. Większość obostrzeń pandemicznych została zdjęta, dlatego zagraniczni kierowcy nie muszą obawiać się, że na kilka tygodni utkną w obcym miejscu. Wcześniej większość z nich opuściła Wielką Brytanię w obawie, że przez długi czas nie będzie mogła odwiedzić rodziny. W tej chwili sytuacja nie wydaje się aż tak poważna, a podróżowanie po świecie, nawet w celach zarobkowych, znowu jest możliwe.

Bycie kierowcą na terenie Wielkiej Brytanii jest zajęciem dobrze płatnym i z pewnością opłacalnym pod względem finansowym. W ostatnim czasie stawki jeszcze podniesiono, chcąc zachęcić kolejne osoby do pracy w tym zawodzie. Bycie kierowcą daje też dość dużą swobodę, ale tutaj wiele zależy od wybranej formy zatrudnienia/prowadzenia działalności. Forma działalności wpływa także na rozliczenia kierowcy w UK.

Praca kierowcy w UK – formy zatrudnienia

Chcąc pracować w zawodzie kierowcy na terenie Wielkiej Brytanii, można zdecydować się na jedną z trzech form zatrudnienia. Pierwsza to klasyczna umowa o pracę. Kierowca jest pracownikiem firmy przewozowej i pracuje na rzecz pracodawcy. Jest to rozwiązanie najmniej korzystne pod względem finansowym, ale chętnie wybierane przez tych, którzy nie lubią brać na siebie zbyt wielu obowiązków i nie mają głowy do prowadzenia własnej firmy.

Drugie rozwiązanie ma związek z pośrednictwem pracy (umbrella company) i nieco komplikuje rozliczenia kierowcy w UK, ale nie do tego stopnia, co własna firma. Zresztą kierowcy w każdej chwili mogą korzystać z firm zajmujących się rozliczaniem kierowców. W przypadku kierowców pochodzących z Polski bardzo przydatne jest polskie biuro księgowe.

Spółka Limited – rozliczenia kierowcy w UK

Ostatnie rozwiązanie to własna firma. Samozatrudnienie czy też spółka Ltd to rozwiązania najkorzystniejsze pod względem finansowym, a przy tym dające możliwość samodzielnego zarządzania czasem pracy i decydowania o tym, jakiego rodzaju towary i na jakich trasach są przewożone. Właściwie rozliczenie kierowcy w UK, który prowadzi własną spółkę Ltd, wcale nie są skomplikowane. Kierowca płaci niższy podatek i ubezpieczenie brytyjskie, a na każdym kroku wspiera go polskie biuro księgowe. Udana współpraca gwarantuje większy zakres swobody i kontroli nad własnymi pieniędzmi i spółką LTD.