Porady

Jak wybrać odpowiednie schody wewnętrzne?

Schody wewnętrzne

Planując budowę domu, zobowiązani jesteśmy do podjęcia wielu ważnych decyzji, które będą miały wpływ na wygląd i funkcjonalność budynku. Jedną z takich decyzji jest ta, dotycząca schodów wewnętrznych. Jeśli chcemy, by w naszym domu znalazły się schody żelbetonowe, dokładne ich wymiary muszą znaleźć się w projekcie. Więcej czasu na podjęcie decyzji mamy w przypadku schodów drewnianych bądź metalowych.

Kiedy warto wybrać schody żelbetonowe?

Takie rozwiązanie sprawdzi się w przypadku budynków piętrowych, wyposażonych w osobną klatkę schodową. Jeśli dom jest duży, z powodzeniem zmieszczą się tam masywne schody żelbetonowe, co sprawi, że wejście na górę będzie bardzo wygodne, a cała konstrukcja niezwykle stabilna i trwała. Schody żelbetonowe powstają podczas budowy domu i są ściśle zespolone z konstrukcją budynku. Po zakończeniu najcięższych i najbrudniejszych prac wewnątrz domu, a nawet po częściowym wykończeniu pomieszczeń, można przystąpić do obłożenia stopni wybranym materiałem. Najczęściej są to kamienne płyty, płytki podłogowe albo drewno.

Schody żelbetonowe nie sprawdzą się w przypadku małych domków, w których nie ma miejsca na tak okazałe konstrukcje. Takie rozwiązanie nie przypadnie do gustu również tym osobom, które wolałyby zaczekać z wyborem schodów do momentu, gdy w budynku znajdą się tynki i wylewki.

Schody wewnętrzne do gotowego budynku

W sytuacji, gdy w projekcie budynku nie znalazły się wzmianki o schodach żelbetonowych, a jedynie o otworze sufitowym na schody drewniane lub metalowe, nie musimy się spieszyć z wyborem schodów. Warto przejrzeć katalogi producentów schodów modułowych i poszukać inspiracji na blogach poświęconych tematyce budowlano-remontowej. Starajmy się wybrać wygodne schody wewnętrzne, nie zapominając o ich trwałości i estetyce.

Schody z drewna i metalu

Schody drewniane lub metalowo-drewniane występują w wielu konfiguracjach. Na rynku dostępne są zarówno schody proste, zabiegowe, jak i kręcone, co sprawia, że możemy wybrać model, który najlepiej sprawdzi się w pomieszczeniu o danej wysokości, układzie i powierzchni. Nie bez znaczenia jest również zastosowanie schodów, bo nieco inaczej dobieramy schody prowadzące na piętro czy poddasze użytkowe, a inaczej takie, które mają zapewniać połączenie ze sporadycznie użytkowaną antresolą czy strychem.

Schody wewnętrzne i ich układ

Źle dobrane schody wewnętrzne będą niepotrzebnie ograniczać przestrzeń, a zamiast upiększyć budynek, mogą go oszpecić. Dlatego tak ważne jest, by wybrać schody o układzie odpowiednim do danego pomieszczenia. Do wyboru mamy schody jednobiegowe, które przylegają do jednej ze ścian pomieszczenia, schody dwubiegowe wyposażone w spocznik, schody zabiegowe bez spocznika, skręcające pod odpowiednim kątem i pozwalające na zaoszczędzenie miejsca w budynku oraz schody kręcone, czyli wykonane na planie koła. Oczywiście oprócz tego mamy schody wachlarzowe czy trójbiegowe, ale są to rozwiązania spotykane raczej w hotelach i okazałych posiadłościach, aniżeli budynkach mieszkalnych.