Porady

Jak prawidłowo zabezpieczyć schody przed małymi dziećmi?

Małe dziecko nie jest świadome czyhających na nie niebezpieczeństw. Nie rozumie, że dotykając czegoś, wchodząc gdzieś, pociągając za coś, może zrobić sobie krzywdę. Dlatego najmniejsze dzieci cały czas powinny pozostawać pod opieką dorosłych, którzy odpowiedzialni są za ich bezpieczeństwo i dobre samopoczucie. Opiekę nad maluchem można sobie ułatwić poprzez odpowiednie przygotowanie pomieszczeń, w których przebywa dziecko. Warto zabezpieczyć ostre krawędzie mebli i gniazdka elektryczne, skutecznie zamknąć szafki i szuflady oraz usunąć przedmioty, które dziecko mogłoby na siebie przewrócić, albo ściągnąć. Konieczne jest również prawidłowe zabezpieczenie schodów przed dziećmi.

Schody w domu a małe dziecko

Schody znajdują się w każdym domu parterowym, domu z poddaszem użytkowym oraz mieszkaniu dwupoziomowym, dlatego produkcja zabezpieczeń na schody odbywa się na szeroką skalę. W sklepach dostępne są różnorodne barierki, bramki i poręcze, które można przykręcić bezpośrednio do schodów lub zamontować w ich pobliżu.

Produktem zasługującym na szersze omówienie są barierki dziecięce na schody. Tego rodzaju produkty powstały z myślą o zabezpieczeniu dostępu do schodów dzieciom, które ze schodów korzystać jeszcze nie potrafią, albo potrafią, ale nie powinny tego robić bez nadzoru osób dorosłych. W domu, w którym zastosowano dobrej jakości barierkę, dziecko nie ma prawo samo znaleźć się na schodach. Dla takiego malucha upadek nawet z niewielkiej wysokości może być bardzo bolesny i groźny w skutkach, dlatego stosowanie zabezpieczeń jest obowiązkowe.

Barierki dziecięce na schody – jak to działa?

Barierki na schody montuje się zazwyczaj nad pierwszym stopniem dolnym lub górnym, albo w obu tych miejscach. Wszystko zależy od tego, gdzie toczy się życie rodzinne i gdzie maluch spędza większość czasu.

Dobrej jakości barierki dziecięce na schody są produktami o regulowanej szerokości, dzięki czemu można je zamontować zarówno na wąskich schodach, jak i konstrukcjach znacznie okazalszych. Zazwyczaj barierka z jednej strony przylega do ściany, z drugiej zaś do balustrady schodowej, ale możliwe są również inne konfiguracje. Ważne by produkt nie został zamontowany zbyt wysoko, w przeciwnym razie dziecko będzie próbowało przecisnąć się pod barierką.

Zabezpieczenie schodów przed dziećmi – zamykanie barierki

Barierka powinna mieć zaokrąglone krawędzie i niezbyt szeroki rozstaw szczebelków. Powinna być pokryta bezpiecznym środkiem (lakierem, farbą), stabilna i trwała. Powinna wreszcie posiadać solidny zamek. Solidny, czyli taki, z którym dziecko na pewno sobie nie poradzi, ale rodzic nie będzie miał problemu z szybkim pominięciem zabezpieczeń. Jednocześnie należy pamiętać, że nawet najlepszej jakości barierka nie zapewni maluchowi bezpieczeństwa, jeśli rodzic nie będzie jej należycie zamykał. Zbyt lekceważące traktowanie kwestii bezpieczeństwa dziecka w domu może skończyć się tragicznie.