Biznes

Jak działa agencja celna w Wielkiej Brytanii?

Jak działa agencja celna

Przewóz towarów pomiędzy Wielką Brytanią a Unią Europejską wymaga dopełnienia określonych procedur. Wszystkiemu winien brexit – po wyjściu ze Wspólnoty Europejskiej Wielka Brytania stałą się dla Unii państwem trzecim. Oznacza to, że swobody przepływ towarów nie jest możliwy, a przewoźnicy i firmy transportowe muszą stosować się do procedur celnych. Na szczęście większość spraw mogą przekazać agencji celnej, która w ich imieniu zajmie się wszelkimi formalnościami. Jak działa agencja celna w Wielkiej Brytanii?

Odprawa celna po brexicie

Wielka Brytania zawarła z Unią Europejską umowę, w ramach której część towarów przekracza granicę zewnętrzną Unii bez konieczności uiszczania cła. Cło zerowe sprawia, że handel z Wielką Brytanią nadal jest opłacalny, ale nie zwalnia z obowiązku odprawy celnej. Taka odprawa, nawet jeśli bezcłowa, również może wiązać się z pewnymi kosztami. Poza tym wymaga doskonałego przygotowania zarówno ze strony firm transportowych, jak i samych kierowców. Kierowca musi mieć przy sobie szereg wymaganych dokumentów, a wśród nich świadectwo kwalifikacji zawodowej kierowcy, prawo jazdy, dowód tożsamości, paszport, w niektórych przypadkach również wizę. Wiele zależy od tego, czy kierowca pracuje dla brytyjskiego przewoźnika, czy też dla firmy zarejestrowanej na terenie Unii Europejskiej.

Poza wszelkimi dokumentami dotyczącymi kierowcy oraz pojazdu, którym się porusza, konieczne jest posiadanie dokumentów odnośnie przewożonego towaru. Przygotowanie dokumentów celnych należy do obowiązków przedsiębiorcy. Może to zrobić osobiście, bądź skorzystać z pomocy agenta celnego. I tu dochodzimy do zagadnienia, jak działa agencja celna w Wielkiej Brytanii?

Formalności celne przy przekraczaniu granicy pomiędzy UK a UE

Wraz z zakończeniem okresu przejściowego po brexicie, formalności celne przy przekraczaniu granicy Wielkiej Brytanii z Unią stały się konieczne, niezależnie od kraju, w którym ta granica zostaje przekroczona. Celnicy dokładają wszelkich starań, by odprawa celna trwała jak najkrócej, przykładowo cała dokumentacja sprawdzana jest w czasie, gdy pojazdy znajdują się już na promie. Ale nie wszystko zależy od osób odpowiedzialnych za kontrolę dokumentacji. Równie ważne, a nawet ważniejsze jest to, by kierowcy byli do takiej kontroli odpowiednio przygotowani. Okazanie gotowej dokumentacji i druków potwierdzających ewentualne opłaty potrwa znacznie krócej, niż wypełnianie druczków i uiszczenie opłat na miejscu.

Jak działa agencja celna w Wielkiej Brytanii?

Wyposażenie kierowców stosowną dokumentację leży po stronie przewoźnika, ale to nie oznacza, że firma musi samodzielnie zajmować się każdą kolejną sprawą. Przeciwnie – może podjąć stałą współpracę z agencją celną (zobacz agencja celna Wielka Brytania), która zadba o bezproblemowy przebieg odprawy celnej w przypadku samochodów należących do danego przewoźnika.

Jak działa agencja celna w Wielkiej Brytanii? Przede wszystkim działa szybko i skutecznie. Dąży do automatyzacji procedur celnych eksportowych i importowych, dzięki czemu zbieranie danych i przygotowywanie ich do odprawy przebiega bardzo sprawnie.