Biznes, Porady

Instalacje gazowe Bielsko – informacje oraz wady i zalety rozwiązania

instalacje gazowa bielsko

Instalacje gazowe w domach są coraz częściej i chętniej montowane. Zwłaszcza w nowych budynkach, wznoszonych w technologiach energooszczędnych. Ich wykonanie wymaga otrzymania odpowiednich pozwoleń, natomiast sama instalacja musi zostać wykonana w ustalonym terminie, tak by możliwy stał się jej odbiór przez dostawcę gazu. Oczywiście jej stworzeniem muszą zająć się fachowcy, którzy będą dysponowali odpowiednią wiedzą, doświadczeniem i sprzętem, bez którego wykonanie przyłącza byłoby niemożliwe. W tym artykule wyjaśniamy jak tworzone są instalacje gazowe Bielsko oraz jakie są ich zalety i wady. Zwracamy uwagę na to, jak powinna zostać wykonana cała instalacja, by działała niezawodnie przez wiele lat. Zainteresowani tematem? Jeśli tak, to zapraszamy do lektury dalszej części wpisu.

Instalacje gazowe Bielsko – informacje dotyczące ich wykonywania

Jak wiadomo, żadna instalacja nie może działać sprawnie, jeśli na terenie budynku nie zostaną położone rury. Przewody gazowe powinno się stworzyć z rur stalowych lub miedzianych. Te pierwsze łączy się poprzez spawanie, a drugie przez lutowanie. Co niezmiernie ważne – rury stalowe mogą biec zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku np. stanowić doprowadzenie do głównego kurka gazu, natomiast rury miedziane można kłaść tylko w środku lokalu. Oczywiście używane materiały muszą posiadać odpowiednie atesty i konieczne jest, by zostały dopuszczone do stosowania w takich właśnie instalacjach. Poza tym, wykonując instalacje gazowe Bielsko trzeba pamiętać o tym, że rury muszą zostać poprowadzone po wierzchu ścian i w odległości ok. 10 cm od innych instalacji. Co więcej, nie powinno się ich umieszczać w pomieszczeniach mieszkalnych ani takich, które nie posiadają okien lub wentylacji, a jeśli już przez takie przebiegają to rury należy otoczyć stalową osłona, która nie posiada szwów. W ten sam sposób należy zabezpieczyć rury, które przebiegają przez ściany konstrukcyjne i stropy. Niedozwolone jest również umieszczanie przewodów gazowych pod fundamentami oraz prowadzenie ich przez nie. Warto jeszcze dodać, że gaz ziemny należy prowadzić pod sufitem, a rury z gazem płynnym przy podłodze.

Kolejna rzecz, której należy poświęcić uwagę to sposób prowadzenia rur. Przyłącze gazowe należy skierować w stronę pionu, z którego możliwe stanie się jego doprowadzanie do każdego z poziomów budynku. Pion trzeba wykonać z rur stalowych bezszwowych lub przewodowych ze szwem, które należy umieścić w rurze osłonowej wykonanej ze stali lub PCV. To właśnie z niego możliwe jest rozprowadzenie gazu do jego odbiorników. Ponadto instalacje gazowe Bielsko trzeba wykonać tak, aby odcinki pionowe nie biegły zbyt blisko urządzeń iskrzących (minimalna odległość to ok. 60 cm). Poza tym ich umieszczenie jest zależne od rodzaju gazu, którym będzie zasilana instalacja. Jeżeli właściciele mieszkania decydują się na gaz ziemny, to przewody ciągnie się ponad innymi, natomiast gdy w obiegu będzie znajdował się gaz płynny – wtedy przewody prowadzi się poniżej przewodów elektrycznych.

Aspektem, na który trzeba zwrócić uwagę jest także sposób łączeń rur. Do scalania ze sobą przewodów miedzianych używa się mosiężnych kształtek, z kolei rury stalowe spawa się, a gdy biegną wewnątrz budynku składa się je za pomocą łączników gwintowych. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, by każde miejsce połączeń uszczelnić przy pomocy taśmy teflonowej lub specjalnej pasty. Dzięki temu zyskamy pewność, że instalacje gazowe Bielsko będą działały sprawnie, a w trakcie ich funkcjonowania do mieszkania nie będzie ulatniał się gaz.

Na samym końcu wspomnimy jeszcze o najpopularniejszych rodzajach odbiorników gazu, które stosuje się w domach wolnostojących i ich podłączeniu do instalacji. Do najczęstszych z nich należą bez wątpienia kotły, ogrzewacze i kuchenki. Każde z tych urządzeń powinno został sprzężone z instalacją przy pomocy sztywnych przewodów rozdzielających, jedynie kuchenkę można podłączyć stosując szybkozłączkę z certyfikatem CE, która ma postać elastycznego węża zakończonego króćcem. Jeżeli chodzi o kotły i ogrzewacze to konieczne jest także przyłączenie ich do przewodów spalinowych i to najkrótszą możliwą drogą. Przy kuchenkach z kolei należy wykonać kurek odcinający dopływ gazu. Co więcej, niezależnie od tego, jakie odbiorniki gazu obejmują instalacje gazowe Bielsko, przed każdym z nich musi znaleźć się kurek kulkowy tzw. wyczystka, która zapewnia możliwość skontrolowania stanu technicznego przewodów i ich wyczyszczenia. Jeżeli szukasz kogoś kto wykona instalacje gazowe Bielsko konieczne odwiedź instalacje-bielsko.pl gdzie znajdziesz wykwalifikowanych specjalistów wykonujących ten rodzaj prac.

Instalacje gazowe Bielsko – zalety i wady rozwiązania

Jak już wspomnieliśmy na samym początku artykułu instalacje gazowe Bielsko zapewniają sporo korzyści, niemniej jednak nie są pozbawione wad. O jednych i drugich piszemy poniżej, tak by osoby, które rozważają wykonanie takiej instalacji w domu wiedziały czego się spodziewać.

Instalacje gazowe Bielsko – zalety

Wśród największych i niezaprzeczalnych zalet tego sposobu ogrzewania jest ogromna wygoda. Cała instalacja jest niemal bezobsługowa. Po włączeniu urządzenia grzewczego nie trzeba się zajmować już niczym (nie ma konieczności dokładania opału, czyszczenia pieca itp.), wystarczy jedynie co jakiś czas przeprowadzać kontrole stanu technicznego. Poza tym korzystając z jednego urządzenia/instalacji można ogrzać dom i jednocześnie podgrzać wodę użytkową, a to ogromny plus. Sporym plusem jest także spora oszczędność pieniędzy, która wynika z wysokiej sprawności urządzeń grzewczych i ich energooszczędności. A zatem, z mniejszej ilości paliwa można uzyskać więcej energii i tym samym obniżyć rachunki, na czym zależy każdemu z nas. Poza tym ogromną korzyścią jest to, że kotły grzewcze dostosowane do spalania gazu są czyste i zajmują o wiele mniej miejsca niż tradycyjne kotły węglowe. Co więcej, z racji tego, że paliwo doprowadzane jest do pieca za pośrednictwem rurek, oszczędzamy miejsce, które trzeba by przeznaczyć na magazynowanie opału. W związku z tym instalacje gazowe Bielsko będą idealnym rozwiązaniem, gdy planujemy budowę małego domu, w którym dostępna ilość miejsca jest mocno ograniczona.

Instalacje gazowe Bielsko – wady

Oczywiście dla nikogo nie będzie zaskoczeniem fakt, że instalacje gazowe Bielsko nie są pozbawione wad. Mają ich kilka, ale nie są one aż tak duże, by całkowicie rezygnować z tego rozwiązania. Bez wątpienia jednym z większych minusów jest dostępność możliwości podłączenia budynku do sieci gazociągowej. W wielu miejscach jest to niewykonalne lub bardzo trudne do zrealizowania ze względu na możliwości techniczne lub wysokie koszty (np. spora odległość od sieci gazowej). W takim wypadku niejednokrotnie konieczne jest zakupienie zbiornika na gaz płynny. Nie dość, że trzeba dla niego wygospodarować miejsce, to dodatkowo sporo kosztuje, więc na dłuższą metę jest to mało opłacalne. Poza tym sporych problemów może nastręczyć dopełnianie formalności. Aby uzyskać pozwolenie na wykonanie przyłącza gazowego w domu i podłączenie do niego instalacji grzewczej trzeba złożyć odpowiedni wniosek, podpisać umowę z firmą, która ją wykona i przygotować projekt. To zajmuje sporo czasu i niestety generuje dodatkowe koszty. Ostatnim minusem są dość duże koszty inwestycyjne. Wykonanie całej instalacji gazowej wraz z zakupem potrzebnych urządzeń to koszt sięgający kilkunastu tysięcy złotych. To dość dużo, ale oszczędności, które można osiągnąć w czasie eksploatacji instalacji w pełni rekompensują ten wydatek.