Porady

E-nauczanie – studia przez internet. Dlaczego warto?

studia w formie e-nauczania

Ostatnimi czasy studiowanie za pośrednictwem Internetu staje się coraz popularniejsze. Nie ma w tym nic dziwnego, ponieważ posiada mnóstwo zalet, które zaczyna dostrzegać i, co najważniejsze, doceniać coraz większa grupa studentów. To z kolei powoduje, że wybierają oni studia online jako alternatywę dla tradycyjnych systemów edukacji. W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na pytanie: „Dlaczego warto studiować online?”.

Studiowanie za pośrednictwem Internetu – korzyści

Internet to miejsce zapewniające mnóstwo możliwości m.in. nieograniczony dostęp do rozległej wiedzy, której ciężko by szukać w podręcznikach. Co więcej, pozwala na samodzielne wybieranie źródeł informacji i selekcjonowanie tych, które według nas okażą się najprzydatniejsze. To z kolei uczy samodzielności, lepszego poruszania się w przestrzeni internetowej oraz pozyskiwania informacji na własną rękę. Pomaga także w lepszej organizacji pracy i usystematyzowaniu nauki. Wspomnieć trzeba również, że studenci pracują niemal w taki sam sposób, jakby zdobywali wiedzę w tradycyjny sposób. Oznacza to, że tak samo jak inni uczniowie rozwiązują zadania, przygotowują prace zaliczeniowe i projekty, z tą różnicą, że zamieszczają je na specjalnej platformie a nie dostarczają bezpośrednio osobie prowadzącej zajęcia. Oczywiście później każda z prac sprawdzana jest przez wykładowcę i oceniania.

Co niezwykle istotne, czas wykonania każdego zadania jest ściśle określony i trzeba przestrzegać wyznaczonych terminów, niemniej jednak pracę można oddać w dogodnym dla siebie czasie, a więc przesłać ją nawet w nocy. To z kolei sprawia, że e-nauczanie zapewnia sporą wygodę i oszczędność czasu, który trzeba by przeznaczyć na codzienne dojeżdżanie na uczelnię, nie mówiąc już o związanych z tym kosztach. Poza tym studenci uczący się online muszą pojawiać się raz na jakiś czas na zjazdach konsultacyjnych (wykładach), które nie są obowiązkowe, ale warto w nich wziąć udział. Mają natomiast obowiązek pojawić się osobiście na egzaminie, który zdawany jest w „tradycyjny” sposób.

Ten sposób studiowania w Polsce jest dość nowy, ale bardzo prężnie się rozwija. Już teraz dostępne są studia licencjackie, magisterskie i podyplomowe na kierunkach pedagogika, administracja, politologia, socjologia, kulturoznawstwo i dziennikarstwo. Oczywiście oferta ta ciągle się poszerza.