Technologia

Domowy skaner 3D – jak to działa?

skaner 3D

Jaka będzie przyszłość technologii 3D? Marzeniem wielu osób jest powszechny dostęp do dobrej jakości skanerów domowego użytku. Dzięki nim moglibyśmy błyskawicznie wykonywać pomiary najróżniejszych przedmiotów, począwszy od mebli, poprzez elementy dekoracyjne (rzeźby, figurki), skończywszy na dopasowywaniu odzieży i obuwia. Dostępny dziś domowy skaner 3D nie ma jeszcze tak szerokich zastosowań, ale wiele wskazuje na to, że w przyszłości skanowanie 3D stanie się dla nas procesem tak naturalnym, jak robienie zdjęć smartfonem.

Skanowanie w trójwymiarze

Proces skanowania 3D to w rzeczywistości wymiarowanie obiektów. Przydaje się zwłaszcza w przypadku obiektów trudno mierzalnych tradycyjnymi metodami. Wymiarowanie za pomocą nowoczesnego urządzenia skanującego 3D polega na robieniu skanów z różnych perspektyw, które następnie nakładają się na siebie, tworząc precyzyjny trójwymiarowy model. Model ten może podlegać dalszej obróbce, a następnie być wykorzystany do opracowania dokumentacji technicznej, kontroli jakości czy wyprodukowania kopii dla obiektu istniejącego w rzeczywistości. Oczywiście opis ten dotyczy przede wszystkim wysokiej jakości skanerów 3D do zastosowań profesjonalnych. Domowy skaner 3D nie jest urządzeniem tak zaawansowanym, niemniej coraz częściej potrafi zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników domowych.

Skanowanie 3D w warunkach domowych

Potrzeby użytkowników domowych nie są tak duże, jak firm i przedsiębiorstw, które muszą wytwarzać doskonałej jakości części czy grupy komponentów. Użytkownikom domowym w zupełności wystarczy niewielkie urządzenie skanujące za niezbyt duże pieniądze. Taki skaner można zmieścić do kieszeni i zabrać ze sobą w każde miejsce. A wszystko dzięki smartfonom.

Smartfony śmiało można dziś nazwać najczęściej używanymi urządzeniami elektronicznymi. Dziś służą nie tylko do wykonywania połączeń telefonicznych i wysyłania wiadomości tekstowych, ale przede wszystkim umożliwiają nieprzerwane bycie online. Do tego zastępują aparat fotograficzny, budzik, dyktafon, kalendarz, notatnik i pełnią wiele innych funkcji, o których kilkanaście lat temu nawet byśmy nie pomyśleli. Smartfony, dzięki odpowiednim aplikacjom, mogą stać się również narzędziem umożliwiającym skanowanie 3D.

Domowy skaner 3D

Wykonanie skanu 3D w warunkach domowych nie ma wiele wspólnego z wyspecjalizowanym procesem, jaki przeprowadza się w warunkach przemysłowych. Na skanowanie 3D w domu możemy pozwolić sobie dzięki smartfonom. Specjalna aplikacja sprawia, że urządzenie mobilne zamienia się w domowy skaner 3D. Aplikację możemy zdobyć zupełnie bezpłatnie, co sprawia, że cały proces jest tani i wygodny. Oprogramowanie korzysta z kamerki smartfona z systemem iOS lub Android. Oprócz tego konieczne jest niewielkie urządzenie, które łączy się ze smartfonem w technologii bluetooth. Laser oświetla skanowany przedmiot, a w tym czasie smartfon wykonuje kilka tysięcy zdjęć. Z nich składany jest model 3D. Aplikacja umożliwia edytowanie modelu i dostosowywanie do własnych potrzeb.