Zdrowie

Domowe sposoby na jesienno-zimowe przeziębienie

środki zwalczające infekcje

Jesienno-zimowy okres to zdecydowanie czas w roku, w którym najłatwiej złapać przeziębienie. Skoki temperatur, zbyt lekki strój, przemoknięcie w czasie zimnego, jesiennego deszczu czy też mróz i śnieg sprawiają, że nawet osoby z najlepszą odpornością łapią katar czy kaszel. Jak radzić sobie z takimi dolegliwościami domowymi metodami?

Jest całkiem sporo metod, które dzięki zastosowaniu naturalnych składników potrafią szybko postawić na nogi. Jednym ze świetnych sposobów na kaszel jest między innymi natarcie klatki piersiowej kamforą, natomiast na katar świetne będą inhalacje czy też wdychanie olejków: eukaliptusowego lub miętowego. Zapewne niejedno z nas zna z dzieciństwa darzony nienawiścią syrop z cebuli lub mleko z miodem i czosnkiem. Chociaż niezbyt smaczne, szybko sprawiały, że choroba odchodziła w zapomnienie. Podobnie jak płukanie gardła wodą z solą – niweluje ból gardła szybko i skutecznie.

Na bóle mięśni towarzyszące grypie pomogą z pewnością delikatne masaże, a użycie do nich olejków czy maści również będzie dobrym pomysłem, podobnie jak kompres na ból głowy. Niezawodną metodą naszych babć jest jednak rosół z kury, wspaniale rozgrzewający i pozwalający odzyskać dobre samopoczucie. Poczciwy rosół ma wiele właściwości – przeciwzapalne, przeciwbólowe, antywirusowe i antybakteryjne. Najlepiej przygotować go z kury lub kurczaka, z dodatkiem ziół, warzyw i ostrych przypraw. Popijany kilka razy dziennie szybko przywróci nas do zdrowia. Warto pamiętać o tym podczas jesienno-zimowego okresu przejściowego.