Lifestyle

Dlaczego mówienie po angielsku jest trudne?

Dlaczego mówienie po angielsku jest trudne

Coraz więcej osób dostrzega potrzebę poznawania nowych języków. Otwarte granice i dostęp do globalnej sieci internetowej sprawiły, że mamy większe możliwości komunikowania się z osobami innych narodowości. Bez znajomości języków, zwłaszcza angielskiego, trudno jednak z tych możliwości korzystać. Dlatego też w chwili obecnej nauczanie języka angielskiego zaczyna się już w przedszkolu i kontynuowane jest w latach szkolnych. Mimo to wiele osób ma trudności z wypowiadaniem się po angielsku, chociaż dobrze zna angielską gramatykę i rozumie angielską mowę. Dlaczego mówienie po angielsku jest trudne?

Język angielski w klasie szkolnej

Zdecydowana większość polskich szkół z dużym zaangażowaniem podchodzi do kwestii nauczania języka angielskiego. Zatrudnia się dobrych nauczycieli, dba o nowoczesne wyposażenie sali językowej i atrakcyjne pomoce naukowe. Mimo to lekcje języka angielskiego nie przynoszą spektakularnych efektów, a wielu uczniów uczęszcza na dodatkowe zajęcia do szkół językowych i prywatnych korepetytorów. Dlaczego tak się dzieje, dlaczego nauka języka angielskiego w klasie szkolnej nie wystarcza? Główną przyczyną braku efektywności nauczania jest przepełniona klasa szkolna. Duża ilość uczniów sprawia, że nauczyciel nie jest w stanie poświęcić każdemu z osobna tyle czasu, ile powinien.

Efektywność nauczania języka angielskiego

Podczas lekcji angielskiego w szkole uczniowie przepytywani są wyrywkowo, co sprawia, że niektóre osoby przez całą lekcję nie mają możliwości wypowiedzenia w obcym języku nawet jednego słowa. Trudno o kształtowanie kompetencji językowych, gdy nie otrzymuje się możliwości mówienia. Winą za ten stan rzeczy trudno obarczać nauczycieli, bo wielu z nich kładzie naprawdę duży nacisk na umiejętność budowania wypowiedzi w języku angielskim. Nie jest jednak w stanie zaktywizować każdego ucznia, bo musi „gonić” z materiałem. Owa gonitwa również jest przyczyną tego, dlaczego mówienie po angielsku jest trudne. Nie wszyscy uczniowie mogą przyswoić wiedzę i posiąść umiejętność budowania wypowiedzi w tym samym tempie. Ci, którzy radzą sobie gorzej i nie zdążą opanować materiału, uczestniczą w kolejnych lekcjach bez należytego przygotowania. Dla nich mówienie po angielsku jest wyjątkowo trudne.

Dlaczego mówienie po angielsku jest trudne?

System językowy funkcjonuje jako uporządkowana struktura. Niektóre systemy językowe są do siebie w jakimś stopniu podobne – dzieje się tak np. w przypadku języków romańskich. Natomiast systemy społeczności mówiących w języku angielskim i polskim są zupełnie różne, co sprawia, że mówienie po angielsku może być trudne. Jednocześnie uważa się, że język angielski jest językiem zdecydowanie łatwiejszym niż polski. Skoro tak, to dlaczego mówienie po angielsku jest trudne? Dlatego, że język ten wiele rzeczy uprasza. Myśląc o czymś w języku polskim, nie zawsze jesteśmy w stanie przełożyć to na angielski. Wkradają się spore uproszczenia, co dla niektórych może stanowić problem. Aby tak się nie stało, warto poznawać jak najwięcej angielskich słówek, ale i powiedzeń czy skrótów myślowych, jakimi Brytyjczycy posługują się w codziennej mowie.