Porady

Czym jest fototapeta flizelinowa?

fototapeta flizelinowa

Świat fototapet z każdym sezonem staje się bogatszy. Już parę lat temu zapomnieliśmy o tym, że fototapety to nie to samo, co jeszcze parę dekad temu, że dzisiejsza oferta jest niezwykle interesująca, piękna, z niezliczoną ilością wzorów do wyboru. Nie bez znaczenia jest także materiał. Dawniej do dyspozycji mieliśmy w zasadzie wyłącznie papier, dzisiaj jest inaczej. Wprawdzie papierowe fototapety są nadal modne, ale rynkowa propozycja to także fototapety winylowe, lateksowe i nieco tajemniczo brzmiące flizelinowe. No właśnie czym charakteryzuje się fototapeta flizelinowa? Jakie ma właściwości, czy w ogóle warto się jej bliżej przyjrzeć?

Fototapeta flizelinowa – jakie są jej zalety i czym się charakteryzuje?

Tego typu fototapeta charakteryzuje się tym, że jest wykonana z materiału bardzo wysokiej jakości. Jest to materiał, którego struktura jest gładka, wykonana na bazie papieru, który powleka się PVC oraz flizeliną. A czym jest właściwie flizelina? Jest to rodzaj włókniny, który produkuje się poprzez termiczne połączenie włókien syntetycznych, takich jak np. włókna polipropylenowe.

Niewątpliwą zaletą fototapety z flizeliną jest jej bardzo łatwy montaż. Łatwość polega na tym, że jej prawidłowe pozycjonowanie na ścianie nie sprawia większych kłopotów. Co więcej sama flizelina wpływa także na nieco wyższe właściwości wyciszające pomieszczenie, co może mieć niezwykle istotne znaczenie w mieszkaniach w blokach. Poza tym, że fototapety flizelinowe mają właściwości akustyczne, będąc swoistym izolatorem dźwięków, przepuszczają one powietrze. To oznacza, że będą one dobrym wyborem jeśli wśród domowników jest osoba cierpiąca na alergię.

Kolejnym plusem fototapety flizelinowej jest to, że się ona nie kurczy, ani nie rozciąga, co oznacza, że możemy ją kłaść bez tzw. zakładek. Potrafi także wyrównywać niewielkie nierówności, które są na ścianie. Nie zapominajmy jednak, że jest to wartość dodana, fototapety ostatecznie nie kładzie się po to, by zamaskowała niedoskonałości ściany. Jej podstawową funkcją jest funkcja dekoracyjna. Właściwości jakie prezentuje fototapeta flizelinowa sprawiają, że można je z powodzeniem kłaść nie tylko w pokojach czy sypialni, ale także w kuchniach, a nawet w łazience.

Wracając jeszcze do samego montażu, warto o nim powiedzieć nieco więcej. Sam klej do tapet kładziemy na ścianie i wówczas możemy kłaść fototapetę. I tu mamy tę największą zaletę fototapety flizelinowej – jeśli się nam ona położy nierówno, nic nie stoi na przeszkodzie by materiał oderwać i ułożyć od nowa. Wynika to z tego, że flizelina jest wystarczająco trwała, by można było delikatnie oderwać samą tapetę.

 

Popularność jaką cieszy się fototapeta flizelinowa nie wzięła się jak widać znikąd. Jest ona wytrzymała i nie sprawia trudności w kładzeniu. Nie można też nie zauważyć jej wspomnianych wyżej cech. Ale także mnogość wzorów i kolorów jest bardzo istotna, dzięki szerokiej palecie wzornictwa bez problemu znajdziemy coś co wpasuje się w nasz styl, wtopi się w aranżacje naszych wnętrz.