Technologia

Co to jest centralny odkurzacz?

centralny odkurzacz

Instalacja centralnego odkurzania to jedno z nowoczesnych rozwiązań, które maja ułatwić domownikom wykonywanie codziennych obowiązków. Sprzątanie nie należy do szczególnie lubianych obowiązków, zwłaszcza jeśli chodzi o odkurzanie podłóg i mebli wypoczynkowych w domach o dużej powierzchni. Spacerowanie po całym domu z ciężkim urządzeniem nie jest zbyt wygodne, dlatego jeśli to możliwe, warto zainstalować w budynku centralny odkurzacz.

Centralny odkurzacz – dla kogo?

Instalację centralnego odkurzania można wykonać zarówno w budynkach mieszkalnych, jak i obiektach użytkowych, jednak z reguły zainteresowanie tym rozwiązaniem wykazują osoby planujące budowę domu jednorodzinnego. Dlaczego dopiero planujące? Bowiem instalacja ta wymaga rozmieszczenia i ukrycia w ścianach rozmaitych rur i przewodów, co nie zawsze da się wykonać w wykończonych budynkach.

Planując budowę domu, warto rozważyć, czy będziemy sprzątać przy użyciu tradycyjnego odkurzacza, czy może bardziej opłacalną inwestycją będzie centralny odkurzacz bielsko. Ale czy to możliwe, by taka inwestycja była opłacalna, biorąc pod uwagę wysokie koszty początkowe?

Jak działa centralny odkurzacz?

Sercem instalacji jest centrala, czyli właśnie odkurzacz, który wytwarza podciśnienie i gromadzi zassane nieczystości. Najczęściej centralę umieszczę się w przydomowych garażu, pomieszczeniu gospodarczym albo piwnicy. Do centrali prowadzą rozmieszczone po całym domu przewody, które ukrywa się w podłodze lub ścianach. Przewód prowadzi od gniazda do odkurzacza, a to, jaką ma długość i pod jakim kątem skręca, określa osoba projektująca instalację centralnego odkurzania dla danego budynku.

Do gniazd w ścianach podłącza się wąż ssący zakończony odpowiednią końcówką (szczotką). Dzięki temu unikamy kłopotliwego dźwigania sprzętu i rozciągania kabli. Unikamy również nadmiernego hałasu. Aby rozpocząć odkurzanie w danym pomieszczeniu, wystarczy umieścić wąż w zlokalizowanym w ścianie otworze.

Centralny odkurzacz – wady i zalety rozwiązania

Instalację centralnego odkurzania należy wykonać na początku, jeszcze przed instalacją wodną czy instalacją centralnego ogrzewania. Wszystko dlatego, że rury prowadzące do centrali nie są zbyt elastyczne. Po zakończeniu stanu surowego rury można dołączyć do centrali, oczekując jedynie na możliwość porządnego osadzenia gniazd ssących. W przypadku budynków, w których znalazły się już inne instalacje, montaż centralnego odkurzania może być uciążliwy, co uznaje się za jedną z największych wad rozwiązania. Decyzję o odkurzaczu centralnym należy podjąć na etapie budowy.

Jeśli chodzi o zalety, centralny odkurzacz jest łatwy w użytkowaniu, wygodny i cichy. Poza tym całkowicie eliminuje kurz i brudne powietrze, ponieważ nie wdmuchuje go ponownie do pomieszczenia. Centralny odkurzacz to duża swobodna i przyjemność sprzątania.