Na alergie cierpi wielu z nas . Dokuczliwe swędzenie skóry , kaszel, wysypka, łzawienie oczu potrafią uprzykrzyć życie. W ten sposób nasz organizm reaguje na substancje, na które jesteśmy uczuleni (tzw. alergeny). Jak można ustalić co wywołuje alergię?
Gdy dostrzegamy u siebie objawy uczulenia, zazwyczaj zwracamy się o o pomoc do internisty, laryngologa, dermatologa, a dzieci prowadzimy do pediatry. Lekarz może nas skierować do poradni alergologicznej . Tam aby stwierdzić, na co jesteśmy uczuleni, Lekarz alergolog przeprowadza z nami szczegółowy wywiad. Wypytuje o tryb życia, okoliczności związane z pojawieniem się uczulenia, sposób odżywiania się i wiele innych pozornie nie związanych z samą chorobą spraw. Zazwyczaj już na podstawie tej rozmowy doświadczony specjalista może określić, jakie alergeny są prawdopodobnie przyczyną choroby. Aby jednak uzyskać potwierdzenie swej diagnozy, często zleca się wykonanie testów alergicznych. Nie należy się ich bać, gdyż są bezbolesne i w większości wypadków nie powodują skutków ubocznych. Przygotowuje się do nich , przez 48 godzin przed badaniem nie wolno przyjmować pewnych leków, głównie antyhistaminowych i przeciwalergicznych. Jeżeli jesteśmy w trakcie jakieś kuracji, powinniśmy spytać lekarza, czy przyjmowane przez nas leki nie wpłyną na wynik badania.
Testów alergicznych nie stosuje się u dzieci do 3 roku życia, u osób z rozległymi zmianami skórnymi, a także u pacjentów starszych. W tym wypadku stosuje się badanie radioimmunologiczne krwi, pozwala ustalić na co pacjent jest uczulony. Gdy lekarz podejrzewa, że uczulenie spowodowały alergeny pokarmowe lub wziewne(czyli takie co dostają się do organizmu przez układ pokarmowy albo oddechowy), wywołuje natychmiastowe reakcje , kieruje pacjenta na testy skórne punktowe.